Анонси випусків

- Анонс найближчих випусків

Винахід поштової марки

Винахід поштової марки"Поява марки є логічним етапом у розвитку всієї культури людства ... Потрібні багато століть на створення політичних і соціально-економічних передумов, писемність, грамотність, папір, транспорт, перш ніж з'явилася поштова марка". (Е. Кренкель)

Дотепер продовжується полеміка про авторство поштової марки. Деякі фахівці приписують авторство шведу Ллють Габрієлю Треффенбергу. Справа в тому, що саме він ще в 1823 році запропонував ідею використання конвертів для попередньої оплати поштового відправлення. Треффенберг пропонував на конвертах надрукувати рельєфне або барвисте зображення поштової марки. Причому в проекті йшлося і про захист від підробок! Однак його пропозиція була відхилена як "безглузда".

На австрійській марці з написом "піонер поштової марки" зображений Лоуренц Кошіер (1804 - 1879). Він ще в 30-х роках XIX століття висунув ряд пропозицій, спрямованих на спрощення та вдосконалення пересилання поштової кореспонденції. Л. Кошіер, зокрема, запропонував поштовому відомству Австрії, де він працював, ввести "митні марки для листів" і продавати їх в буклетах. Ідеї його визнали "небажаними і прожектерскими". Зневірений винахідник був змушений подати у відставку і відійти від справ. Після появи "чорного пенні" Кошіер висунув ідею випускати марки у формі перевідних картинок, щоб уникнути їх повторного використання. Він помер у тому ж році, що і Р. Хілл, але на відміну від нього - у повній безвісності й убогості.

Видавець і книгопродавець Джеймс Чалмерс - ще один претендент на звання "батько поштової марки".

У Південно-Кеннігстонском музеї (Англія) зберігаються проекти поштових марок і пробні зразки, кожен величиною близько квадратного дюйма. На марках є написи: "Головний поштамт - не більше пів-унції - один пенні" і "Не більше унції - 2 пенси".

На одній з марок накладено пробний штемпель "Данді - 10 лютого 1838". Автором проекту виступив Джеймс Чалмерс. Він був видавцем газети "Данді кроникл". Для нього більш ніж для будь-кого іншого були зрозумілі незручності існуючого тоді способу оплати поштових відправлень, коли поштовий збір стягувався в залежності від відстані, на яку надіслано листа. Вже починаючи з 1834 р., він замислюється над новою системою оплати. У серпні 1834 року Джеймс Чалмерс віддрукував у своїй друкарні на аркуші паперу пробні марки, забезпечені зі зворотнього боку клеєм, і представив ці зразки впливовим особам. При цьому видавець пояснював перевагу винайденої ним марки з клеєм.

Винахід поштової маркиУ листопаді 1837 р. він виклав свою ідею Роберту Уоллесу, голові комісії, призначеної Англійським урядом для обговорення поштових реформ Роуланда Хілла. Потім в 1838 р. Чалмерс представив проект і Лондонському торговому комітету, також займався питанням дослідження більш раціонального способу поштових зборів. У ньому автор докладно виклав свою думку і доклав до проекту кілька зразків марок.

У серпні 1838 казначейство звернулося до публіки з проханням взяти участь в обговоренні проекту нової системи оплати поштових відправлень. Тоді Чалмерс знову запропонував свій проект, який, нарешті, указом від 26 грудня 1839 р. було прийнято урядом. Виготовлення марок доручили граверам на міді Беконці і Пешту. Однак у Чалмерса не вистачило сил і часу "просунути" своє дітище до кінця.

У 1889 р. його син Патрік Чалмерс видав брошуру, в якій довів, що справжнім винахідником марки є його батько. У той час, коли Д. Чалмерс розробляв свою ідею (1834 р.), Р. Хілл ще не думав нею займатися (брошура Хілла видана в 1837 р.). Відповідні статті "Британської енциклопедії" також підтверджують пріоритет Чалмерса. Заслуга його визнана населенням міста Данді, де він жив і працював.

Однак історія безстороння. Є факти, які не можна спростувати, саме Роуленд Хілл здійснив на практиці свій проект, і перша поштова марка з'явилася в Англії 1 травня 1840 року.

Потрібно сказати, що Хіллу знадобилося більше трьох років для випуску поштової марки. У 1837 році Роуленд Хілл опублікував свій проект "Реформа поштового відомства, її значення і здійсненність". У своїй роботі він пропонував уніфікувати поштові збори по всій країні, ввести попередню оплату пересилки за допомогою "маленьких шматочків паперу, достатніх для того, щоб на них поставити поштовий штемпель, і покритих з одного боку клеєм, що дає можливість після зволоження приліпити їх до листа" . Чим не класичне визначення поштової марки! Далі серед інших реформ він пропонував і скасування привілеїв для придворних і членів парламенту безкоштовно користуватися поштою. Можливо, саме через цей пункт Р. Хіллу і довелося більше трьох років вести запеклу боротьбу за свої реформи.

Консервативний Лондон не відав, якій силі намагається протистояти. Чи не Роуленд Хілл, це нова епоха організувала масу петицій на захист назрілої реформи. У результаті 6 травня 1840, в день продажу першої у світі марки, Р. Хілл зробив у своєму щоденнику запис: «Встав о 8. Продають поштові марки. Велика тиснява на лондонській пошті ». В даний час відомо приблизно 30-40 листів, відправлених в цей день. Один з них послано з Ліверпуля. Але найцікавіше - зміст листа. Місіс Сара Баулт пише своїй приятельці Ганні Свенуік в Лондон: "Дорога Анно! Отримавши в подарунок кілька марок, я вважаю своїм обов'язком послати тобі в перший день їх використання лист ...". Ось так, мабуть, і народилася традиція колекціонування конвертів першого дня. Є ще один лист, відправлений у перший день, причому він оплачений не однією, а 10 марками. Цей лист адвокатської контори "Оліверсон, Денбі і Севі" в Лондоні, відправлений з документами в Шотландію. Звідси і велика франкіровка листа. На оболонці конверта є чіткий штемпель типу "мальтійський хрест" з написом "LS.6MY6. 1840". Його і можна вважати родоначальником штемпелів "першого дня".