Анонси випусків

- Анонс найближчих випусків

Перевертки

Перевертки Перевертки

Одна з найчастіших поліграфічних помилок - це так звані перевертки. Коли марку друкують у дві-три фарби, то трапляється, що після друкування однією фарбою (це називається прогін) лист паперу потрапляє в машину для другого прогону перевернутим. В результаті одні елементи марки виходять перевернутими по відношенню до інших, наприклад центр по відношенню до рамки.

Це звичайний поліграфічний брак, який повинен знищуватися при контролі. Але трапляється, що такі марки-потвори якимось шляхом, іноді і нелегальним, потрапляють до філателістів. Класичним прикладом переверток є марки США з пароплавом, потягом та автомобілем з серії 1900 р., присвяченій всеамериканскій виставці, і одна з перших авіапоштових марок США 1918 р. з перевернутим літаком.

Є і не настільки старі приклади подібних помилок. Так, у 1962 р. пошта США випустила марку, присвячену річниці смерті генерального секретаря ООН Дага Хаммершельда, який загинув в авіаційній катастрофі. У невеликої частини тиражу жовтий фон марки виявився перевернутим. На таких марках поруч з будівлею ООН вийшов білий прямокутник. Ці марки випадково потрапили в руки якогось Леонарда Шермана з Ірвінгтон, який зібрався на цьому добре заробити. Але втрутився генеральний поштмейстер США, розпорядився надрукувати помилкову марку великим тиражем, щоб не допустити спекуляції. Шерман, вважаючи, що це посягає на його право «законного бізнесу», подав до суду, але справа все-таки закінчилася виданням помилкового тиражу. До речі, до випуску додаткових тиражів помилкових марок часто вдаються й інші поштові адміністрації.

ПереверткиПісля скандалу з маркою Хаммершельда емісійна служба генерального поштмейстера США прийняла ряд надзвичайних заходів, щоб не допустити повторення друкарських помилок надалі. На кожному друкованому аркуші ліворуч проводилася перфорація що давало можливість виключити потрапляння листа в машину в неправильному положенні. Машина була обладнана спеціальним «електронним пальцем», який, виявивши відсутність перфорованої смуги, автоматично зупиняв процес друкування. Вжиті заходи виявилися досить ефективними. Друкуючи багатомільйонні тиражі марок, американські поліграфісти дуже рідко допускають помилки друку. Більш ніж через 20 років була допущена помилка аналогічна. У 1986р. пошта США випустила марку із зображенням підсвічника з палаючою свічкою і колом навколо полум'я. Помилка полягає в тому, що зображення свічників, свічки і текстів, надруковані темно-коричневою фарбою, перевернуті по відношенню до фону та кола. Це було виявлено при придбанні марок в одній з пошт штату Віргінія. Справа набула розголосу, коли у відому філателістичну аукціонну фірму Д. Шиффа звернулася пара клієнтів, пропонуючи неповний лист (85 штук) таких марок. Вони вказали, де були придбані марки. Виходило, що 5 марок залишило собі поштове відділення, 9 наклеїли на листи до того, як була виявлена помилка, а 1 примірник пошкоджений. До обопільного задоволення, угода відбулася. На аукціоні під час виставки Амеріпекс в Чикаго Шифф отримав за 1 примірник 5000 доларів, а незабаром на іншому аукціоні він був проданий за 16000 доларів. Американські журналісти дізналися, що цей неповний лист Шиффа продали ... співробітники ЦРУ. Купуючи марки, вони виявили помилку і вирішили погріти на цьому руки, по-братськи поділивши чималу виручку. Історія, а особливо участь у ній співробітників ЦРУ, викликала таку сенсацію, що американські засоби масової інформації, - звичайно, дещо перебільшуючи, - називають її «маркогейтом».

Перевертки Перевертки

Відомо, що багато марок в дореволюційній Росії теж друкувалися в дві фарби, двома прогонами. Це призводило до того, що і серед них зустрічалися марки з перевернутим, зміщеним або взагалі ненадрукованим центром, перевернутим фоном і т. д. Буває, що при друкуванні якийсь лист випадково взагалі не потрапляє в один з прогонів, і на ньому не друкується якась фарба. Так сталося, наприклад, з нашою маркою 1958 р. з серії «Цивільний повітряний флот СРСР». Один лист 40-копійчаних марок із зображенням літака ТУ-104 залишився без чорної та червоної фарб. Строго кажучи, марки з цього листа і не є марками - на них відсутній текст «Пошта СРСР» та номінал, залишилася тільки картинка з земною кулею і недодрукованим літаком. Але в філателії чимало любителів, які збирають такі помилки. Особливо часто трапляються поліграфічні помилки при виробництві надруків на марках. Буває, що й тут друкований аркуш потрапляє в машину «догори ногами» або двічі і т. д. Звідси - перевернуті надруки, подвійні надруки і навіть надруки на звороті марок. Відомі курйозні випадки, коли при наборі надруку випадає якась частина тексту. Так, в 1961 р. наша пошта прийняла рішення використовувати невитрачені залишки авіапоштової марки 1960 р. з зображенням вертольота Мі-4 над будівлею Великого Кремлівського палацу. Зважаючи на зміни масштабу цін було необхідно змінити надруком її старий номінал 60 коп., На новий - 6 коп. і знову ввести в обіг. У грудні 1961 р. такий надрук був проведений: хвилястими лініями був закреслити старий номінал, ліворуч внизу надрукована нова дата - «1961», а справа вгорі - новий номінал «6 коп.». Але при друкуванні дуже невеликої частини тиражу з однієї надруківок в аркуші випала цифра 6. Так було віддруковано кілька примірників курйозної «безвалютної» марки.