Анонси випусків

- Анонс найближчих випусків

Помилки художників

Помилки художниківОдними з найцікавіших для колекціонування є марки з помилками художників. Діапазон цих помилок вкрай широкий: від видимих тільки знавцю історичних та фактографічних похибок до явних ляпів помітних кожному.

В історії помилок художників дуже відома помилка на перших марках незалежної Чехословаччини, що утворилася в 1918 р. на руїнах Австро-Угорської монархії. У грудні цього року з'явилися перші марки нової держави. Їх автором був відомий художник Альфонс Муха. Мотивом марки він обрав празькі Градчани - символ чехословацької державності.

Під цією назвою перші марки Чехословаччини і увійшли в історію філателії. Помилки художниківАле Муха допустив помилку: сонце встає над Градчанами не з того боку, - там, де зображено денне світило, воно взагалі не сходить і не заходить. На виправдання художника багато чехословацьких філателістів кажуть, що сонце тут служить символом незалежності державності, і що, як це було у випадку з сіячкою, від художника не слід вимагати фактографічної точності. До речі сказати, аналогічну, але менш відому помилку ще раніше допустив інший художник, створюючи проект марки острова Мартиніка в 1908 р.: зобразивши Форт Франс, він помістив сонце, що сходить на півдні.

 

Прапори підвели не одного художника. Так, в березні 1937 р. польська пошта видала марку на честь 150-річчя конституції Сполучених Штатів Північної Америки. На марці художник В. Баратинській зобразив голів Конвенту з вироблення конституції Джорджа Вашингтона, учасників війни за незалежність у Північній Америці - Тадеуша Костюшко і Томаса Пейна. Джордж Вашингтон тримає прапор США з 48 зірками, хоча добре відомо, що в його час штатів, а отже, і зірок було всього 13.

Помилки художниківУ листопаді 1972 р. французька пошта випустила марку, присвячену одному з епізодів італійського походу Бонапарта. Директорія призначила 30-річного генерала Бонапарта командувачем армією, яка виступає в похід проти австрійців. Він вирішив зробити Італію плацдармом французької буржуазії для завоювання всієї Європи і Сходу і в 1796 р. почав свою кампанію. На марці зображено широко відомий момент битви за Аркольский міст, коли Бонапарт, ризикуючи життям, із прапором в руці під градом австрійських куль і картечі особистим прикладом захопив піхотинців і разом з ними опанував мостом. Але на марці художник і гравер Альберт Декарис вклав у руку Бонапарта триколірний французький прапор. Відомо, що в цьому бою Бонапарт тримав у руці бойовий прапор 5-го піхотного полку, нічого спільного не мало з французьким трикольорним державним прапором, який був введений вже імператором Наполеоном I лише 16 років потому, в 1812 р.

У 1969 р. «здивувала» французьким прапором своїх сусідів за Ла-Маншем Великобританія. Вона випустила марку на честь першого польоту надзвукового літака «Конкорд» спільного англо-французького виробництва. На одній з трьох марок серії в лівому верхньому кутку поміщені французький та британський державні прапори. Британський «Юніон Джек» надруковано правильно, а кольори французького прапора переплутані і надруковані в зворотному порядку.

Помилка такого ж роду була допущена і радянської поштою. У травні 1958 р. випущена марка, присвячена нараді міністрів зв'язку соціалістичних країн у Москві. На марці з боків картуша з текстом відтворені прапори країн - учасниць наради. На прапорі ЧССР неправильно розташовані горизонтальні смуги: біла смуга внизу, червона вгорі, а має бути навпаки. Помилка була незабаром помічена, марки вилучено з обігу і замінені виправленим випуском.

Помилки художниківВідомо й безліч інших помилок, допущених з вини художників, редакторів, поліграфістів, які готують друковані форми. Багато хто знає, що президент США Франклін Рузвельт був затятим філателістом, що віддавав весь вільний час маркам. Філіппіни, Монако і деякі інші країни зобразили на своїх марках Рузвельта за улюбленим заняттям, але не обійшлося і без курйозу. На марці Монако він розглядає через лупу свою ліву руку, що тримає марку. Незрозуміло лише, що його так зацікавило: марка або власна ліва рука, на якій художник явно намалював зайвий палець ...

А на французькій марці 1980 під лупою і навіть без неї видно, що ім'я основоположника мистецтва німецького Відродження Дюрера «офранцужено» і замість «Альбрехт» явно надруковано «Альберт».

Кілька десятиліть філателісти вважали, що на марці Ньюфаундленду 1866 художник погрішив проти істини, зобразивши на крижині тюленя не з передніми ластами, а з лапами. Але в 20-х рр.. нашого століття художник був «реабілітований». Виявилося, що на Ньюфаундленді існує порода великих сірих тюленів з передніми лапами.

Помилки художниківАле приблизно в цей же час пошта Ньюфаундленду «взяла реванш» за помилки на марках. У 1928 р. вона випустила марку з картою країни. На чужі території Ньюфаундленд не претендував, оскільки цей острів в 1949 р. сам був приєднаний до Канади. Але на марці 1928 неправильно позначено два миси - Баулд і Норман. Перший зображено на півночі, другий - на півдні. Насправді, повинно бути навпаки. У наступному році помилка була виправлена.

На ямайській марці 1932 плоди на банановому дереві ростуть не догори, як їм належить за законами природи, а донизу. На австрійській марці 1934 у лижника виявилися чомусь перевернутими вуха. На американській марці 1944 зображений потяг, у якого струмінь диму спрямована в один бік, а розвівається прапор - в іншу.

Цікава помилка допущена на марці Філіпінських островів в 1932 р. Текст на марці говорить: «Пагсанджанські водоспади», а насправді на марці зображено Вернальскі водоспади Іосемітського парку в Каліфорнії, віддалені від Філіппін на кілька тисяч кілометрів.

Є на марках і чисто філателістичні помилки. Наприклад, на бельгійській марці 1965 р., зображено фрагмент настінного розпису залу Брюссельського поштамту. Автор цього розпису - художник Ван ден Буш. На марці «батько поштової марки і філателії» Роуленд Хілл показує дітлахам альбом, в якому поштові мініатюри розклеєні на сусідніх сторінках. Філателісти ж, щоб уникнути псування марок розклеюють їх тільки на одній стороні аркуша, залишаючи його звортню частину чистою. Крім того, Хілл бере марку не пінцетом, а пальцями. Може бути, в XIX ст. це і було прийнято, але нині такі дії в поводженні з марками не допускаються.

Іноді причиною помилок є випадково перевернутий при підготовці друкованих форм діапозитив. У результаті, наприклад на марці НДР 1956 р., присвяченій першій річниці з дня смерті видатного німецького письменника Томаса Манна, на його портреті проділ, який він носив ліворуч, перемістився на праву сторону голови. Лише через 19 років, при виданні марки, присвяченої 20-й річниці від дня його смерті ця помилка була виправлена - і на іншому портреті проділ знаходиться на своєму місці. Через перевернутого диапозитива на деяких марках чоловічий одяг виявляється защіпнутий «по-жіночому», тобто зправа наліво, а жіноча - застебнутій «по-чоловічому», тобто зліва направо. Так сталося, наприклад, на марці тієї ж НДР 1964 р., присвяченій конгресу жінок країни, - одяг зображеної селянки явно защіпнута «по-чоловічому».

Ілюструє подібні помилки також марка 1983 р., випущена в Швейцарії. На ній зображений відомий гірський масив Юнгфрау, але весь малюнок перевернутий: те, що повинно бути ліворуч, знаходиться праворуч, і навпаки. Працівники видавництва такі ляпи називають словом «зеркалка».

Помилки художниківНе пощастило маркам багатьох країн на спортивні теми. Так, на одній з марок 7-марочної серії, виданої в червні 1976 р. іспанською поштою для Андорри і присвяченої літнім Олімпійським іграм у Монреалі, зображений лижник-слаломіст. Поштові адміністрації деяких теплих країн, де ніколи не буває снігу, люблять випускати великі барвисті серії марок з приводу зимових Олімпійських ігор. Тут, ймовірно, позначається не так туга по снігу, як прагнення збільшити доходи скарбниці за рахунок філателістів. У 1968 р. пошта Республіки Бурунді випустила 7-марочну серію, присвячену X зимовим Олімпійським іграм. На одній з марок лижник стрибає з трампліну, стоячи перпендикулярно до лиж, а на іншій, що зображає швидкісний біг на ковзанах, у спортсменів - короткі хокейні ковзани. Серія з блоком видана в зубцевому і беззубцевому варіантах.

В африканській Республіці Чад марочні художники, ймовірно, не дуже розуміються в розбіжностях між хокеєм на льоду і хокеєм на траві. Це призвело до того, що на одній із спортивних марок з'явився хокейний воротар в повних обладунках з усіма належними атрибутами, що захищає свої ворота, які стоять на зеленому трав'яному полі.

Подібну «нерозбірливість» виявляють і художники Бутану, на одній з марок якого футболісти грають в довгих білих штанах. У 1968 р. з'явилася польська серія, присвячена XIX літнім Олімпійським іграм в Мехіко. На марці, яка зображує боротьбу за м'яч баскетболістів (чоловіків), на грудях одного з них ясно читається ігровий номер «3», хоча навіть початківці вболівальники знають, що в баскетболі гравці носять номери з 4-го по 15-й. Дивним чином та ж помилка через два місяці проникла і в олімпійську серію Марокко, де на 20-сантімовій марці зображено баскетболіст з тією ж злощасної трійкою.(Зараз баскетболісти використовують різноманітні номери).

В угорській серії, присвяченій зимовим Олімпійським іграм 1972 р. в Саппоро, є марка, що зображає момент змагання з бобслею. На честь країни - господині Олімпіади «боб» названий «Японія». Але дивно, що в ньому мчать не два або чотири спортсмена, як належить, а ... три. Чи то це щось нове в даному виді спорту, чи то четвертого на великій швидкості втратили.

 

Статті, що можуть бути Вам цікаві: