Анонси випусків

- Анонс найближчих випусків

9. Каталоги, виставки, річниці

1. Серед каталогів, що видаються німецькою мовою, найбільшою популярністю користуються каталог «Ліпся», що виходить в НДР, і каталог «Міхель», що випускається в ФРГ. «Міхель» завоював велику популярність серед європейських колекціонерів у період між першою і другою світовими війнами, але незабаром після 1945 р. поступився місцем деяким своїм конкурентам. Основна увага в каталозі «Міхель» приділяється точної класифікації та визначення поточних ринкових цін марок. Кілька інших принципів дотримуються видавці каталогу «Ліпсія». Поряд з ретельною класифікацією марок, їх розцінки трактуються по різному, проте  з великою гідністю «Ліпсі» є докладна інформація не тільки про філателістичні аспекти маркок, але також і про її зміст. Це цілком відповідає сучасним вимогам колекціонування, прагненню надати філателії пізнавальне і виховне значення. Обидва каталогу - «Липсия» і «Міхель» дають репродукції всіх марок.

2. Найпопулярнішими філателістичними каталогами в країнах англійської мови є видання Стенлі Гіббонса в Англії і Скотта в США. Філателістична фірма Стенлі Гіббонса - одна з найстаріших у світі: якщо вірити «фірмовому» переказами, то ще в 1856 р. Едуард Стенлі Гібоні, будучи хлопчиком дев'яти з невеликим років і допомагаючи батькові, власникові аптеки, продавав одночасно поштові марки. Починаючи з кінця XIX століття каталоги цієї фірми видаються щорічно. Вони виходять в двох томах, один з яких охоплює країни Британської співдружності націй, а інший - всі інші держави світу. Враховуючи, що британські колонії дуже давно почали випускати поштові марки і що в минулому цих колоній було чимало, перший том каталога Стенлі Гіббонса, природно, був довгий час ширший другого. Втім, перший том користується в усьому світі значно більшою популярністю, тому що містить дуже детальний перелік незліченних різновидів марок, що випускалися, особливо в давній час, в країнах Британської імперії. Другим томом користуються переважно в країнах Британської співдружності.

Каталог Скотта, що виходить в Нью-Йорку, має кілька більш давні традиції, ніж Стенлі Гібоні, але розрахований в основному на американських колекціонерів. Він також видається в двох томах, причому перший том охоплює всі країни Америки і Британської співдружності націй, а другий - решта країн. Основи систематизації марок в каталозі Скотта також дещо відрізняються від загальноприйнятих, в ньому особливо виділені не тільки авіапоштові, а й так звані напівпочтові марки (semipostals), до яких механічно відносяться всі марки з доплатою на різні цілі, крім поштового збору. Правда, коли в Польщі після зміни в 1952 р. поштових тарифів, що виходили деякий час марки з номіналом 45 +15 грошів, де обидві цифри означали поштовий збір, каталог Скотта автоматично відніс їх до категорії напівпочтових, що було неправильно. Каталоги Стенлі Гіббонса і Скотта не репродукують всіх марок, відтворюючи за допомогою кліше тільки 1-2 марки з більш великих серій.

3. Видаваний в Швейцарії каталог поштових марок Цумштейна завоював величезну популярність серед європейських колекціонерів, частково витіснивши каталог Міхеяля. «Цумштейн» виходить в Берні з початку 20-х років. Він присвячений виключно маркам європейських країн, відрізняється чіткою систематизацією, досить докладний і вказує поточні ринкові ціни марок. Завдяки цьому розцінки в ньому часто трактуються як реальна вартість даної марки при угодах, що укладаються не тільки між окремими філателістами, але і між великими фірмами.

4. Французький каталог фірми «Івер і Тельє» також належить до числа найстаріших, він виходить регулярно з кінця минулого століття. Цей каталог популярний в країнах, традиційно пов'язаних з французькою культурою та мовою. Виходить у трьох томах: перший з них раніше був присвячений Франції та її колоній, а нині - Франції і так званим «асоційованим» з нею країнам, другий - іншим європейським державам, а третій - заморським країнам. Цей каталог, подібно каталогу Міхеля, втратив в деякій мірі свою популярність, головним чином тому, що він поступається іншим щодо точності наведених даних і цін. Каталог «Івер і Тельє» не відтворює всіх марок, обмежуючись репродукцією лише частини більш великих серій.

5. Перша філателістична виставка в Польщі відбулася в 1919 р. у Варшаві. Експонувалися на ній філателістичні матеріали, виставка була дуже скромною, але залишила глибокий слід завдяки випуску спеціальних марок з надпечаткою «Polska Wysta-wa Marek» (Польська виставка марок) і зазначенням вартості доплати до номіналу - 5 пфенігів. Доплата призначалася для Білого Хреста (допомога жертвам війни). Було випущено 10 марок з надпечаткою першої виставки: п'ять зубцових і п'ять беззубцових; вони вийшли великим накладом, тому і сьогодні доступні багатьом колекціонерам. Загальнопольські філателістичні виставки відбулися також в 1928 р. у Варшаві, в 1933 р. в Торуні, в 1939 р. у Варшаві і в 1955 р. в Познані, а перша міжнародна виставка марок в Польщі проводилася в 1934 р. в Катовіцах.

6. В СРСР журнал, присвячений філателії, почав виходити дуже давно - в 1922 р. До 1927 р. він був присвячений виключно поштовим маркам, а згодом також і іншим областям колекціонування, і змінив свою назву з «Советского філателіста» на «Радянський колекціонер». У 1932 р. журнал перестав видаватися. Новий філателістичний журнал виходить з 1966 р. і називається «Філателія СРСР».

7. Міжнародна філателістична виставка, що відбулася в 1964 р. в Парижі, - це одне з найбільших заходів цього роду - називалася PHILATEC (ФІЛАТЕК). З цієї нагоди французька пошта випустила спеціальні марки. Ще до відкриття виставки вийшли чотири марки з репродукціями старовинних марок і купонами, на яких були відтворені назва і емблема майбутньої виставки. В період роботи виставки була випущена невеликим тиражем спеціальна марка із зображенням кінного гінця і поштового ракети також з пам'ятним купоном.

8. У більшості країн перші марки побачили світ у середині минулого століття, а тому багато країн недавно відзначали столітню річницю емісії першої марки. Численні ювілейні серії, випущені з цієї нагоди, відтворювали першу, найстарішу марку даної країни. Такі марки та серії вийшли, зокрема, у Франції та ФРН (1949 р.), в Австрії (1950 р.), у Фінляндії (1956 р.), в Польщі і на Мальті (1960 р.), в Греції (1961 р.). Багато видань з репродукцією першої марки вийшло в колишніх англійських колоніях і латино-американських країнах, наприклад в Чилі. Велике число таких емісій викликало інтерес у багатьох колекціонерів до теми, або вірніше мотиву, «марка на марці». Це відноситься не тільки до репродукції першої, найстарішої марки даної країни, а й до інших марок. У Польщі, наприклад, з нагоди сторіччя поштової марки вийшла серія, відтворювальна п'ять різних марок, від найпершої до випущеної в 1957 р. Пошта Монако, де до сторіччя першої марки залишається ще чимало часу, видала спеціальні емісії, присвячені сторіччю марок Неаполя, Романьї та Сардинії.

9. Каталоги, виставки, річниці 9. Каталоги, виставки, річниці

9. У 1947 р. відзначалося сторіччя перших американських марок, і з цієї нагоди в Нью-Йорку відбулася філателістична виставка під назвою CIPEX (ЦІПЕКС). У свою чергу в ознаменування цієї виставки Монако видало серію з шести пам'ятних марок, що зображали острів Манхаттан і Статую свободи, будівля головного поштамту в Нью-Йорку і т. д. На одній з марок був показаний, зокрема, президент Франклін Д. Рузвельт, захоплений філателіст, зі своїми альбомами марок.

10. У 1949 р. всі країни - члени Всесвітнього поштового союзу (ВПС) відповідно до рішення цієї організації відзначили її 75-річну річницю емісіями ювілейних марок. Видань цього роду було багато, причому часто повторюваних сюжетів став пам'ятник ВПС в Берні (Швейцарія), що зображає земну кулю, оперезаний стрічкою з листів. У Польщі з нагоди 75-річчя ВПС вийшла серія з трьох марок з малюнками поштового диліжанса, морського судна і літака на тлі карти світу. Емісії з нагоди ювілею ВПС були деякі час привабливою темою для колекціонерів, але зважаючи на деякій графічній монотонності, особливо в порівнянні з наступними виданнями, їх успіх був короткочасним. У 1965 р. відзначалося сторіччя існування Міжнародного союзу електрозв'язку (МСЕ), до якого теж були приурочені в усьому світі випуски ювілейних марок.