Анонси випусків

- Анонс найближчих випусків

Каталог поштових марок 1850-2009 років, які мали обіг в Україні

Каталог поштових марок 1850-2009 років, які мали обіг в Україні Каталог поштових марок 1850-2009 років, які мали обіг в Україні

У наш час, коли колекціонування поштових марок України досягло високого рівня та з'явилося багато філателістів, які спеціалізуються саме на українських марках та повністках, з'явилася потреба у випуску історично справедливого каталогу з систематизованою розробкою випусків марок, їх характеристикою та додатковими поясненнями стосовно реальних, спекулятивних та фантастичних випусків.

В основу каталогу покладено розробку матеріалів з відомих європейських каталогів (Michel, Zumstein, Yvert et Tellier, Stanley Gibbons, Fisher, Zimbrul Carpatm тощо), а також публікації з журналів "Філателія України", "Филателия'', "Филателия СССР" та інші матеріали, включаючи інтернетні джерела, а також філателістичний матеріал з власних колекцій авторів.

У каталозі марки мають нумерацію, яка присвоєна самостійним випускам марок, що мають перший малюнок, номінал, колір, наддрук.
Для розуміння специфіки відмінностей у знаках поштової оплати сформулюємо, що собою становлять, ті чи інші видозміни.

Різновид - екземпляр марки, який відрізняється від передбаченого зразка чи більшості марок у аркуші (а також від всього накладу), але не є браком (макулатурою). Різновид може появитися:

  • а) у результаті відмінностей у папері та рисунку (наприклад вмонтування у друкарську форму цифр помилку використання різних кліше тощо);
  • б) у відтінку кольору (при зупинці машин, друкуванню частини накладу з великими перервами);
  • в) у водяному знаку (наприклад, різне спрямування водяного знаку, його відсутність);
  • г) у зубцівці (наприклад, при використанні різних перфораційних агрегатів),
  • д) у шарі клею (наприклад гладкий або рифлений клей, білий або жовтий);
  • е) у тлі (фоні), наддруку, покритті (наприклад, різна відстань між рядками наддруку, відхилення між використаними літерами).

Підграверування чи переробка друкарських форм веде до появи марок різного типу. Різкі відмінності, належать до дефектів або макулатури.

Дефекти — це недоліки, які з'явилися на поштовій продукції у процесі виробництва та не були виявленні контролем.

Помилки — це неправильності, які були допущені ще на стадії додрукарської підготовки знаків поштової та своєчасно не були виявлені. Макулатура — відходи та брак друку, частіше всього:

  • а) перші аркуші з друкарського станка, до того часу поки не забезпечено рівномірне надходження фарби;
  • б) пробні аркуші при багатоколірному друці, які отримуються при декількох прогонах, поки не досягнуто точного нанесення кольорів;
  • в) погано центрована перфорація;
  • г) поля між частинами аркушів, розподільчі доріжки чи розподільчі хрести, так звані гаттер-пари (переважно з бракованих аркушів);
  • д) брудні відбитки всіх видів; е) всі інші пробні відбитки.

Украдена макулатура іноді надходить як "рідкісний різновид" у торгівлю, іноді може пройти і поза контролем. У виняткових випадках при сильній нестачі марок (наприклад, у Росії в кінці Першої світової війни) макулатура може продаватися у поштових відділеннях.

Колекціонування проб, нетиражованих беззубцівок, гаттер-пар, хрестовин чи макулатури (які є дуже рідкісними) здійснюється переважно спеціалістами. У каталозі ціна на такий матеріал не визначена, тому що вона є стихійно-ринковою.

Різновиди марок, що відрізняються від основного випуску марок по розміру, деталях малюнку, сортам паперу, зубцівці, присвоєні додаткові номери римськими цифрами або прописними (великими) літерами українською алфавіту. Різновидам марок, що відрізняються від основного випуску відтінками кольору та іншими дрібними деталями присвоєно індекс рядковою (малою) літерою українського алфавіту.

Порядковий номер марки у аркуші - це номер марки якщо рахувати від лівої верхньої марки до правої нижньої по рядах Так, наприклад, 5-а марка у аркуші 5x5 — остання марка першого ряду, а у аркуші 4х4 - перша марка другого ряду.

У даному каталозі для багатьох випусків марок наведено ціни для квартблоків, марочних аркушів та поштових відправлень, тобто цільних речей, що пройшли пошту. Для марок сучасної України (з 1991 р.), наведено ціни на конверти першого дня (КПД).

Ціни на всі позиції наведено для зручності в умовних одиницях - (у співвідношенні 1 у.о. 10 грн.) - і визначені шляхом вивчення ринкових цін України у цілому, тому можливі відхилення у ціні в залежності від регіону. Ціна на серію включає позиції без різновидів і може бути заокруглена.
Курс валют на 05.05.2010 (за даними НБУ): 1євро - 10,55 грн, 1 фунт - 12,13 грн., 1 долар США - 7,93 грн., 10 рос. руб. - 2,71 грн.