Анонси випусків

- Анонс найближчих випусків

Гімн філателії

Гімн філателіїКомпозитори-філателісти створили вже чимало пісень і маршів, присвячених філателії. Їх нерідко можна почути на філателістичних виставках у Празі та Люксембурзі, Парижі та Відні. Дуже популярний «філателістичний вальс» композитора Роберта Штольца. Композитор вважав філателію одним з найпрекрасніших захоплень, яке будує мости між народами та поколіннями. На честь Роберта Штольца випущені марки в Австрії, Західному Берліні, Бельгії, Сан-Марино, Парагваї. За останні 40 років пошта в багатьох кінцях планети застосувала більше 80 спеціальних штемпелів, присвячених композиторові і його творам.

У багатьох філателістичних журналах опубліковано ряд матеріалів про Роберта Штольца, його захоплення колекціонуванням марок, «філателістичний вальс» та ін. У себе на батьківщині композитор удостоївся особливої честі: крім марки, присвяченої його опереті, за життя Штольца видана і марка з його портретом. Це надзвичайний випадок, адже австрійська пошта ось уже кілька десятиліть неухильно дотримується правила не присвячувати марки живим людям. Виняток робився лише двічі: для австрійського президента і для Роберта Штольца. У Відні й рідному місті композитора Граці відкриті меморіальні музеї Штольца.

Гімн філателіїМожна було б довго розповідати про життя цього популярного композитора і пристрасного збирача марок, але краще привести його власні слова з цікавої книги «Весь світ небесно-блакитний», яку він написав у співавторстві зі своєю дружиною Ейнці Штольц.

«З малих років мати навчала мене грі на роялі й пробуджувала мене займатися у вільний час чим-небудь, що розширювало б мій кругозір. З цим пов'язано і мій спогад про Йоганнеса Брамса. Знаменитий композитор Йоганнес Брамс отримував листи з усього світу: від друзів-музикантів, композиторів-аматорів, які шукали його поради, і від юних талантів, яким був і Антонін Дворжак, які представляли на суд свої роботи. В окремі місяці він отримував по п'ятдесят таких листів. Коли мені було шість років, Брамс подарував мені пачку конвертів з різними марками, на яких були портрети королів, королев, державні герби і герої. Це було пригодою, яка в один момент захопила і зачарувала мене. Вперше мені відкрився світ, віддалений від Граца і Відня. Мати заохочувала моє захоплення, а батько, який мав у ті часи велику колекцію рідкісних листів і рукописів, коли я підріс, присвятив мене в способи колекціонування.

У важкі роки другої світової війни, на жаль, пропали мої перші альбоми марок разом з батьківськими рідкісними рукописами Бетховена, Брамса та інших маестро. З тих пір я знову наполегливо і натхненно збираю поштові марки. Але незабутньою для мене завжди була і залишиться перша колекція, основу якої заклав великий Йоганнес Брамс.

Гімн філателіїУ 1970 р. до мого 90-річчя австрійська пошта подбала про саму дорогоцінну перлину моєї колекції: видала пам'ятну марку, присвячену моєму найвідомішому твору - опереті «Два серця в три чверті такту», і таким чином вперше відзначила живу людину мистецтва. Це було одним із самих чудових миттєвостей мого життя. У день видання, 11.09.1970, застосовувався спеціальний штемпель з моїм портретом, а двома місяцями пізніше, коли мене проголосили Почесним громадянином Граца, застосовувався інший штемпель. Це надихнуло мене присвятити філателістам усього світу вальс, який виконують при різних філателістичних подіях. У ньому об'єдналися моя любов до цього привабливого хобі з моїм першим коханням - музикою, на які справила великий вплив моя дружба з Йоганнесом Брамсом».

У травні 1975 р. було відзначено 95-річчя автора «філателістичного вальсу», знову застосовувалося спецпогашення, але вже гасилась марка 1973 р., випущена на честь цього вальсу з його початковими нотами під портретом композитора. А 27 червня того ж року Роберт Штольц помер.

Існує ряд клубів шанувальників Штольца, створений фонд його імені. Ейнці Штольц заснувала премію Роберта Штольца, яка щорічно присуджується за кращу марку музичної тематики. Її визначає міжнародне журі під головуванням видатного скрипаля Ієгуді Менухіна. З 1981 р. удостоєні цієї премії художники І. І. Ладу (Франція), Е. Ласак (Монако), проф. А. Пілх (Австрія), Ч. Слани (Швеція), М. Готтшалль (ГДР), П'єретта Ламберт (Монако) та ін.

 

Статті, що можуть бути Вам цікаві: