Спеціальний регламент оцінки експонатів філателістичної літератури
Стаття 1. Конкурсні виставки.
Відповідно до ст. 1.4 Генерального регламенту оцінки експонатів на виставках-конкурсах ГРЕВ, з метою доповнення цих правил вони були розроблені стосовно філателістичної літератури. Ці положення базувалися на чинних правилах GREX і GREV Всесвітньої федерації філателії (FIP) і поточному стані міжнародних виставок.
Стаття 2. Конкурсні експонати.
Філателістична література включає всі друковані матеріали, доступні колекціонерам, пов’язані з поштовими марками та їх колекцією, поштовою історією та будь-якими пов’язаними галузями.
Стаття 3. Розподіл експонатів філателістичної літератури.
Філателістична література на конкурсних виставках поділяється – залежно від обсягу дослідження – на три основні групи:
А. Наукові дослідження, журнали та періодичні видання в галузі історії пошти та філателії, а також каталоги поштових знаків.
Б. Дослідження, що популяризують філателію та документування організаційних питань (включаючи каталоги виставок і філателістичних заходів та бюлетені переважно документального профілю).
В. Дослідження в електронній формі (на електронних носіях та в Інтернеті, а також на веб-сайтах).
3.1. Група А: Наукові дослідження, журнали та періодичні видання в галузі історії пошти та філателії, а також каталоги поштових знаків) включає:
- друковані твори та спеціальні дослідження на інших носіях: а) підручники, б) монографії, в) спеціальні дослідження, статті, г) бібліографії та подібні спеціальні роботи, д) публічно представлені статті в галузі філателії (включаючи радіо- та телетексти, фільми та слайд-шоу) дослідницького характеру, е) інші подібні спеціальні праці. Перевидання товарів старше 2 років повинні містити значні зміни порівняно з оригіналом. У випадку видавничої серії остання назва має походити з цього періоду.
- Загальні каталоги континентально-зональних поштових штемпелів, що стосуються однієї чи кількох країн, каталоги, що також охоплюють марки та інші спеціалізовані розділи філателії,
- Філателістичні журнали та журнали з історії пошти наукової літератури - останнього року випуску, але не старше 5 років.
- Наукові статті у філателістичних та нефілателістичних виданнях.
3.2. До групи Б: Дослідження з популяризації та пропаганди філателії та документування організаційних питань (включаючи каталоги філателістичних виставок і заходів та бюлетені переважно документального профілю) включають: 1) друковані твори, присвячені філателії у сфері пропаганди та документації (аукціонні каталоги, що представляють області колекціонування або колекції). 2) каталоги філателістичних виставок, зміст яких значно виходить за межі списку експонентів, 3) журнали, що рекламують або документують організаційні питання - останнього року, але не старше 5 років. 4) статті рекламно-документального характеру у філателістичних і нефілателістичних виданнях.
3.3. Група В: Електронна література включає: 1) підручники, монографічні чи біографічні дослідження, а також філателістичні каталоги на електронних носіях (CD-ROM, DVD, USB тощо) або ті, які можна завантажити та роздрукувати з веб-сайтів, 2) журнали в електронному вигляді, 3) статті, опубліковані на різних електронних носіях, 4) сайти переважно наукового профілю, що поглиблюють філателістичні знання та дослідження, а також широко популяризують філателію та документують діяльність різних структур філателістичних організацій. При поданні веб-сайту необхідно додати вичерпний опис змісту та функціонування веб-сайту в паперовій формі.
Стаття 4. Критерії оцінки експонатів.
4.1. Літературні експонати оцінювати за такими критеріями:
- розвиток змісту,
- оригінальність, важливість і глибина дослідження (група А) / рекламна та документальна цінність (група Б), або всі ці критерії разом у групі В,
- технічна сторона,
- презентація.
4.2. Критерій «розвиток змісту» вимагає оцінки:
- літературного стилю та чіткості повідомлення,
- типу та розміру використаних літер, друку принаймні у дві колонки (залежно від формату дослідження), використання жирного шрифту в тексті для підкреслення важливість певних елементів і пояснень, які використовуються при розробці скорочень, уникнення занадто великої кількості включень у дужках і заміна їх виносками внизу сторінки,
- вибір і впорядковане використання ілюстрацій (їх близькість до відповідного тексту, їх нумерація та відповідний розмір описів).
4.3. Критерій «оригінальність, значущість і глибина дослідження» (гр. А) вимагає оцінки загальної важливості теми, представленої на виставці, а також оцінки ступеня оригінальності відкриття, досліджень, аналізів або підходу. до всебічного розуміння теми. Особливої уваги заслуговує розробка нових тем або інноваційних підходів до раніше розроблених тем. Оцінка важливості для філателії базується на загально прийнятих правилах (чим більший описуваний регіон чи важливіше місто, тим більша філателістична важливість). Широкий обсяг дослідження та його комплексність повинні бути відображені в оцінці. Очевидно, що факти, наведені в дослідженні, правильні. Глибина дослідження може бути визначена на основі типу та обсягу використаних джерел, а також нових відомостей (відкриття) автора та їх впливу на сучасний стан знань з теми.
4.4. Критерій «рекламно-документальна цінність» (група Б) вимагає оцінки ступеня рекламного впливу на різні групи реципієнтів дослідження. При оцінці експонату в електронній формі, критерії, описані в пунктах 4.3., не мають значення і застосовуються відповідно до характеру виставки, нумерації сторінок, бібліографії та використання ілюстрацій відповідної якості. Основну роль відіграють достовірність відомостей про їх походження (автор, назва, номер сторінки), що містяться в списку джерел і літератури).
4.5. Критерій «технічна сторона» експонатів в електронному вигляді вимагає оцінки таких аспектів, як прозорість (поділ на підсторінки, зручність користування/навігації, можливість пошуку інформації за ключовими словами чи проблемами та використання архіву, комунікаційні зв’язки з іншими електронними носіями).
4.5. Критерій «презентація» потребує оцінки впливу палітурних, поліграфічних та подібних факторів виробництва на корисність видання. Щоб уникнути впливу суто комерційних аспектів, цей критерій буде оцінюватися, лише якщо він є негативним фактором. Оцінка «презентації» дослідження в електронному вигляді — це оцінка його макета та частоти оновлень, зроблених адміністратором (у випадку веб-сайтів).
5. Оцінка експонатів.
5.1. Літературні експонати оцінюватимуть спеціалісти у своїх окремих галузях відповідно до Розділу V GREX.
5.2. Щоб отримати збалансовану оцінку журі, для літературних експонатів були встановлені такі відносні значення (ГРЕВ, стаття 5.2.):
- Розвиток змісту - 30
- Оригінальність, важливість і глибина дослідження (група А) відповідно. Оригінальність, рекламна та документальна цінність (група B) - 50
- Технічна сторона - 10
- Презентація - 10
- Разом - 100 балів
5.3. При оцінці експонатів в електронному вигляді встановлюються наступні значення:
- Розвиток змісту - 30
- Оригінальність, важливість і глибина дослідження, рекламна та документальна цінність - 40
- Технічна сторона - 20
- Презентація - 10
- Усього - 100 балів
Стаття 6. Прикінцеві положення.
6.1. Заявки на виставку можуть бути подані автором, упорядником, редактором, видавцем, спонсорською організацією чи асоціацією чи будь-якою іншою особою, яка має права власності.
6.2. Для класу філателістичної літератури використовується окрема форма заявки. У заявці необхідно додатково вказати дату видання, видавництво, кількість сторінок, періодичність виходу (для журналів) та дані про замовлення публікації(адресу, ціну).
6.3. Нещодавно опубліковані роботи, які не мали можливості брати участь у показі на Національній виставці, можуть безпосередньо брати участь у виставці ФІП(стаття 10.3 ГРЕКС).
6.4. Підручники та спеціальні науково-дослідні роботи можуть підлягати оцінці протягом 5 років з дня видання. Для всіх інших предметів (журналів – як з історії пошти, так і з популяризації та пропаганди філателії та документування організаційних питань, а також каталогів виставок) термін оцінки не повинен перевищувати 5 років з дати публікації. Цей період відраховується з року, що передує року проведення виставки. У випадку багатотиражних робіт вирішальною буде дата випуску даного тому. Доповнені видання вважатимуться новими. Журнали повинні мати повний щорічник останньої дати. Для експонування виставки необхідна збірка щонайменше 10 різних опублікованих статей.
6.5. Два примірники кожного літературного експоната повинні бути надані експонентом: один для оцінювання, інший для читального залу відповідно до статті 6.8.ГРЕКС. Після виставки обидва примірники залишаються у Оргкомітеті.
6.6. Вступний внесок(якщо він передбачений) для літературного класу є еквівалентом ціні одного стенда в загальному конкурсному класі цієї виставки.
6.7. Оцінка представленого експонату базується переважно на філателістичному аспекті видання. Оргкомітет надає суддям список літературних конкурсантів не пізніше, ніж за три місяці до виставки.
6.8. Каталог і бюлетені поточної виставки оцінці на конкурсній виставці не підлягають.
Методичні рекомендації щодо оцінювання експонатів філателістичної літератури
Вступ
Ці рекомендації, що містять відносно докладний перелік проблем, призначені для обслуговування спеціалізованих літературних виставок, а також загальних виставок, де літературний клас є одним із кількох конкурсних класів.
Загальні правила
Застосовувані правила оцінки літературних експонатів на конкурсних виставках у багатьох випадках ідентичні керівним принципам для інших класів, але є деякі чіткі відмінності. По-перше, значення та цінність експонату неможливо зрозуміти з першого погляду (тобто редакційного макету). Літературу потрібно оцінювати за її змістом, і очевидно, що судді повинні прочитати її до початку виставки. Від 3 до 5 днів, відведених на суддівство, дають змогу переглянути його та лише обмежено вивчити, але не дозволяють суддям вивчити його ретельно. По-друге, літературні експонати не можна вдосконалювати від виставки до виставки. У багатьох випадках виставка представляє життя досліджень і зусиль, які прислужаться філателії в майбутньому. З цієї причини літературну виставку слід розглядати в першу чергу як засіб заохочення та сприяння цьому типу зусиль, і лише в другу чергу як змагання за різні ступені відзнаки. По-третє, з цього випливає, що аудиторія повинна мати можливість ознайомитися з літературою. Перегляд книжкових рядів у закритих шафах дає мало інформації та не приносить користі ні відвідувачам, ні експонентам. Цікавий зміст, а не обкладинки.
Застосування системи оцінювання
Використання бальної системи з відповідними аркушами оцінювання може бути корисним для досягнення збалансованого та раціонального оцінювання. Однак слід зазначити, що цю систему не можна використовувати механічно; остаточний загальний бал також слід розглядати з точки зору загальної якості експонатів. Судді в першу чергу повинні звернути увагу на позитивні сторони виставки, а не на «скільки балів я можу зняти?» По-друге, усі оцінки мають проводитися на основі порівняння з іншими публікаціями на цю тему: як подібні теми розглядаються в інших публікаціях, і слід навіть враховувати, яке значення може мати дана публікація для даної країни чи мовної групи в порівнянні до інших. Ці порівняльні фактори можуть змінюватися з року в рік і від виставки до виставки, і слід визнати, що вони можуть впливати на оцінку виставки.
SREV - Клас філателістичної літератури - версія дійсна з 06.01.2016.
Переклад Паньонка Ігоря