Анонси випусків

- Анонс найближчих випусків

З витоків львівської філателії

В часописі "Filatelista” №1, який появився у Жешові (укр. Ряшеві) 20 грудня 1908 року як орган міжнародних філателістів «Унія», його видавці - брати Альфред і Євген Щербани - у вступному слові задекларували потребу такого видання, яке прийде на зміну нефортунному журналу «Polski Filatelista», котрий виходив у Кракові в 1894-1900 роках.

Зокрема видавці висловили надію, що філателісти і редакції інших польських видань підтримають цей єдиний у словянському світі філателістичний часопис серед більш ніж 700 подібних видань у західних країнах.

Серед запрошених до співпраці найавторитетніших філателістів знаходимо прізвище і Євгена Барчака зі Львова.

В №2 «Filatelisty» від 20 лютого 1909 року було надруковано оголошення:

"Спілка міжнародних філателістів «Унія» в Жешові, секція Львів. Організаційне зібрання відбудеться 5 березня 1909 р. у приміщенні Товариства польської молоді імені Бартоша Гловацького, вул.Пекарська 17. Початок о 7 год. вечера. Запрошуємо гостей."

Ще одне цікаве оголошення в тому ж номері часопису:

"Філателісти зі Львова!!! В неділю 28 лютого буду у Львові, при тій нагоді продам поштучно марки по ціні від 10 гелерів до 50 крон за штуку. Місце - кав'ярня «Монополь» пл. Маріяцька 8 (тепер пл.Міцкевича), від 4 год. пополудні до 9 вечора, купуватиму теж.

Щербан з Жешова".

Незабаром брати Щербани вирішили перенести редакцію «Filatelisty» до Львова і спарений № 6-7 за червень і липень вже подав адресу Редакції і Адміністрації: Львів, вул.Личаківська 22, 1-й поверх, а через 2 місяці адресу було змінено на вул. Хорущизни, 11 (тепер вул.Чайковського).

«Filatelista» завойовував щораз більшу популярність. Регулярно адміністрація отримувала в обмін понад 30 філателістичних часописів зі всього світу. Видавці «Filatelisty» навіть анонсували намір відкрити у Львові першу в Австрії безкоштовну публічну бібліотеку з філателістичними часописами, каталогами тощо, звернувшись до читачів з просьбою надсилати непотрібні вже їм видання. На сторінках журналу регулярно друкувались матеріали із історії філателії, інформації про новинки зі всього світу, чимало місця відводилося різноманітній філателістичній рекламі. Також час від часу подавалися так звані «чорні» списки нечесних філателістів, остерігаючи інших від потенційних обманщиків.

А ось яку цікаву статистику роботи львівської пошти за липень 1909 рік навів журнал:

- післано зі Львова 15444252 відправлень, серед них нерекомендованих листів приватних 3817841, нерекомендованих службових 420772, рекомендованих разом 144968, поштових карток 5301408, газет 4148511 екземплярів та ін.

Це популярне видання братів Щербанів виходило у Львові до 1914 року.