Гортаючи олімпійські сторінки (У). Благодійна олімпійська віньєтка
Ви ніколи не порівнювали захоплення філателією з будівництвом? Серйозний збирач марок дуже нагадує справжнього будівельника, а його колекції та виставочні експозиції – архітектурні споруди. Вони зводяться завдяки наполегливості та майстерності митця. Які ж «будівельні матеріали» використовують для цього? Найважливіша частина фундаменту безумовно є поштові марки. Проте не тільки. Доповнити та збагатити тематичну колекцію можуть спеціальні штемпелі, художні марковані конверти та поштові картки, так звані цілівки, а також віньєтки. Хоча їх запровадження в експозиціях розділяють не всі філателісти. Віньєтки не є знаком поштової оплати і лише зовні нагадують марки. В «Філателістичному словнику» Граперта і Грушке такі випуски називають також благодійними. Випуски більшості олімпійських віньєток здійснювалось національними комітетами з метою збору коштів на підтримку збірних команд.
Особлива популярність віньєток припадає на час проведення сучасних олімпійських ігор до ІІ світової війни. Проте, художня віньєтка не втратила своєї популярності і в подальшому. Деякі олімпіади були висвітлені виключно випусками віньєток (1900 Париж, 1904 Сент-Луїс, 1908 Лондон, 1912 Стокгольм). Ці ігри не побачили «своїх» поштових марок. На допомогу філателістам стали віньєтки. На олімпіадах 1900-1908 змагання спортсменів входили до програм всесвітніх виставок, що відбувались на той час. Отже. віньєтки та штемпелі, присвячені цим подіям доцільно включати в експозицію.
Перші 14 віньєток присвячені безпосередньо спортивним змаганням були випущені до позачергової ювілейної олімпіади 1906 з ініціативи Греції. Мета – збір коштів в фонд змагань. Завдяки цим віньєткам, на яких було зображено статую крилатої богині Ніке НОК Греції значно зменшив свій грошовий дефіцит.
Цікавим був випуск великоформатних яскравих віньєток до ігор в Стокгольмі 1912. Віньєтки, що зображали офіційний плакат Олімпіади різнились мовами написів (16шт.). З кожним роком збільшувалась кількість віньєток:
- 1924 Париж – 21
- 1932 Лос-Анджелес – 50
- 1936 Берлін – близько 60
Віньєтки продовжували виходити і в подальшому. Були серед них і офіційні випуски НОК. Проте вже не було такої популярності та зацікавленості збирачів до них. Величезна кількість поштових марок, конвертів та штемпелів заполонила світ філателії.
Василь Прухницький Львів