Потрібна чи не потрібна самодіяльність? (кілька думок про оформлення спецпогашень)Веслав САВІН, голова Колегії журі АсФУ, у своєму повідомленні від 31 березня 2012 р. "Як зробити експонат?" (див. на нашому сайті) наголошував на недоліки в оформленні виставкових експонатів. До таких недоліків можна віднести і використання у виставкових колекціях конвертів приватної роботи при наявності конвертів випущених державною поштою. Хочу висловити кілька думок про оформлення конвертів при проведенні спеціальних погашень (спеціальних гашень???). Підробки в збиток поштиПідробка марок на шкоду пошті великих держав зустрічається вкрай рідко. Це вкрай важкий в організації кримінальний злочин. На відміну від підробки рідкісних марок, розрахованої на приватних осіб, фальсифікація діючих поштових марок дає вигоду дуже нескоро і вимагає налагодженого масового виробництва з можливістю підробки захисних знаків. Однак, незважаючи на всі складнощі, окремі випадки подібних махінацій все таки відбуваються. За марки з помилками - мільйониУнікальну колекцію - понад 3 тисячі марок із друкарськими помилками - планують продати за 4 мільйони доларів.
Зібрав колекцію житель Піттсбурга Роберт Канліфф, нині вже покійний. За оцінкою спеціалістів, йому вдалося знайти майже всі відомі браковані марки. Аукціонний дім "Spink Shreves Galleries" планує продаж колекції не повністю, а в роздріб. Очікують, що найбільші пристрасті спалахнуть довкола марок із переверненим зображенням, вони, ж і стануть найдорожчими лотами. Лише за чотири марки пошти США 1891 року, де зображено електромобіль догори колесами, аукціоністи планують отримати до 300 тисяч доларів. ПереверткиОдна з найчастіших поліграфічних помилок - це так звані перевертки. Коли марку друкують у дві-три фарби, то трапляється, що після друкування однією фарбою (це називається прогін) лист паперу потрапляє в машину для другого прогону перевернутим. В результаті одні елементи марки виходять перевернутими по відношенню до інших, наприклад центр по відношенню до рамки.
Це звичайний поліграфічний брак, який повинен знищуватися при контролі. Але трапляється, що такі марки-потвори якимось шляхом, іноді і нелегальним, потрапляють до філателістів. Помилки художниківОдними з найцікавіших для колекціонування є марки з помилками художників. Діапазон цих помилок вкрай широкий: від видимих тільки знавцю історичних та фактографічних похибок до явних ляпів помітних кожному. В історії помилок художників дуже відома помилка на перших марках незалежної Чехословаччини, що утворилася в 1918 р. на руїнах Австро-Угорської монархії. У грудні цього року з'явилися перші марки нової держави. Їх автором був відомий художник Альфонс Муха. Мотивом марки він обрав празькі Градчани - символ чехословацької державності. Випадкові і навмисні помилкиКрім помилок друкарів і верстальників не менш поширені помилки редакторів і художників. Тут самим «делікатним» сюжетом є географічні карти. Іноді помилки на марках з картографічними сюжетами випадково допускалися художниками і не помічалися редакторами, а іноді це робилося свідомо, щоб підкреслити територіальні претензії однієї держави до іншого. Так чи інакше, але і ті й інші помилки нерідко призводили до серйозних дипломатичних ускладнень і навіть до збройних конфліктів. ПомилкиГрафічне відображення життя завжди супроводжувалося помилками. Лише малюнок за допомогою неупередженого об'єктива майже усунув джерела помилок. З народженням поштової марки почали зустрічатися і помилки в їхніх малюнках, допущені художниками, в результаті чого різні недоречності стали поширюватися мільйонними тиражами. У Чилі Колумб протягом багатьох років зображувався з гарною бородою. Лише на початку XX століття було помічено, що малюнок суперечить історичним відомостям. Тому на новому випуску стандартних марок 1901-1902 рр.. Колумб виявився голеним. |