Спеціальний регламент з оцінки експонатів з максимафілії на виставка ФІП (СРЕВ)
Стаття 1: Конкурсні виставки
Цей спеціальний регламент було складено відповідно до статті 1.5 “Загального регламенту ФІП з оцінки конкурсних експонатів на виставках ФІП (ГРЕВ)”, щоб доповнити принципи щодо Максимафілії. Також див. “Рекомендації для оцінювання експонатів з Максимафілії”.
Стаття 2: Конкурсні експонати
Картмаксимуми повинні відповідати принципам максимально можливої відповідності між:
- Поштовою маркою
- Картинкою листівки
- Погашенням
Стаття 3. Принципи композиції експонату
Складові елементи картмаксимумів повинні відповідати наступним характеристикам:
3.1. Поштова марка
Позначення "поштова марка" призначене для поштового оператора, призначеного для забезпечення всесвітньої служби в межах держави-члена ВПС (Всесвітня поштова спілка) або залежної території. Поштова марка може бути персоніфікована на запит клієнта (фізична особа, асоціація, компанія...), за умови, що вона доступна для широкої публіки. Вона має бути дійсною для поштових послуг та прикріплюватися лише на оглядовій стороні художньої листівки. Доплатні марки, попередньо погашені марки, мита, марки, що порушують Кодекс філателістичної етики ВПС, не дозволяються і не є офіційними марками, крім тих, що є у розпорядженні громадськості (Організація об'єднаних націй, ЮНЕСКО, Рада Європи...).
Поштові марки, вирізані з поштового паперу, дозволені, лише якщо поштова служба, яка їх випустила, дозволяє їх використання. Поштові марки, надруковані клієнтом онлайн, не допускаються.
Марки, випущені поштовими операторами, дозволені компетентним державним органом, допускаються за таких самих умов, як і поштові марки.
3.2. Художня листівка
Її розмір має відповідати розмірам, прийнятим Всесвітньою поштовою конвенцією. Однак, листівки квадратної або прямокутної форми, що є на ринку, приймаються за умови, що їх розмір дозволяє їм розташуватися на аркуші формату A4 (210 x 297 мм) при нормі дві на аркуш. З поваги до її розробника суворо забороняється зменшувати розмір листівки шляхом обрізання.
Картинка повинна пропонувати найбільшу відповідність з предметом поштової марки або з одним із них, якщо їх декілька. Усі листівки, які повністю відтворюють поштову марку, тобто з перфорацією, номінальною вартістю та назвою країни, заборонені.
Зображення має підкреслювати предмет поштової марки. Листівки на ринку приймаються такими, якими вони є. Вони можуть мати окантовки і текст, безпосередньо пов'язаний з предметом. Старі листівки на оглядовій стороні можуть мати зону для кореспонденції. За винятком цих старих листівок, що більше картинка, то краще вважається якість картмаксимума. Листівки з багатьма картинками, а також з голограмами заборонені.
3.3. Погашення
Погашення має бути надруковане виключно офіційною поштовою службою. Графічний дизайн погашення та/або тексту, а також місце погашення (назва Поштового відділення) повинні мати зв'язок із предметом поштової марки та художньої листівки, або з метою випуску (подія, благодійна діяльність, тема серій). Проте погашення, зроблені філателістичними службами, схвалюються за умови дотримання відповідності місця. Погашення, зроблені філателістичною службою невеликих країн лише під назвою країни, дозволяються.
Чим ближче зв'язок між предметом і картинкою та/або текстом графічного погашення, тим краща відповідність.
Звичайні погашення без ілюстрації дійсні за умови, що вони вказують назву пункту, де розташоване поштове відділення, та дотримано відповідність місця.
Погашення має бути виконане в межах терміну дії поштової марки та якомога ближче до дати випуску.
3.4. Класифікація експонатів
Експонати Максимафілії можуть бути класифіковані таким чином:
- Країна чи група країн
- Спеціалізована галузь або дослідження
- Тема
3.5. План
У вступній частині назва і план формують ціле, у повній відповідності з демонстрованим матеріалом (див. ГРЕВ, стаття 3.3). Концепція, структура та розвиток експонату мають бути чітко визначені.
Стаття 4: Критерії оцінювання експонатів
Оцінювання експонатів на виставках ФІП здійснюється згідно з чітко визначеними загальними критеріями (див. ГРЕВ, стаття 4).
Для експонатів по Максимафілії особливе значення приділяється знанням та максимально можливою продемонстрованою відповідністю (див. рекомендації).
Стаття 5: Оцінювання експонатів
5.1. Експонати з Максимафілії оцінюються затвердженими фахівцями класу Максимафілія та згідно з розділом V, статті 31 - 46 ГРЕКС (див. ГРЕВ, стаття 5.1).
5.2. Для експонатів по Максимафілії наведено такі відносні критерії для об'єктивного оцінювання з боку журі (див. ГРЕВ, стаття 5.2).
- Обробка та важливість експонату - 30
- Знання та дослідження - 35
- Стан та рідкість - 30
- Презентація - 5
- Всього - 100
Стаття 6: Заключні положення
6.1. У разі будь-якої невідповідності в тексті в результаті перекладу, переважає текст англійською мовою.
6.2. Цей “Спеціальний регламент з оцінки експонатів з Максимафілії на виставках ФІП” був одноголосно прийнятий Комісією з Максимафілії Конференції ФІП, проведеної в Джакарті 22 червня 2012 р., з роз'яснювальним параграфом 3.1 з простими та чіткими термінами 1 р., та схвалений Радою Федерації ФІП у Ріо-де-Жанейро 23 листопада 2013 р.
Рекомендації для оцінювання експонатів з максимафілії
1. Конкурсні виставки
Ці рекомендації доповнюють Генеральний регламент (ГРЕВ) та Спеціальний регламент (СРЕВ), щоб допомогти журі в оцінюванні, а експонентам у розробці експонатів по Максимафілії.
2. Конкурсні експонати
2.1. Експонат з Максимафілії складається виключно з картмаксимумів.
2.2. Якість складових елементів та відповідність між цими елементами дає картмаксимуму кваліфікацію "відповідний філателістичний матеріал" (ГРЕВ, ст. 3.1).
3. Принципи композиції експонату
Складові елементи повинні відповідати таким умовам, на додаток до передбачених у статті 3 ЗРЄВ:
3.1. Поштова марка
- Вона має бути у відмінному стані.
- Лише одна поштова марка має бути прикріплена на оглядовій стороні художньої листівки. До 1978 р., коли було затверджено “Міжнародний статут щодо Максимафілії”, картмаксимуми, що демонструють кілька поштових марок, допускалися, якщо один чи більше їх узгоджувалися з картинкою на листівці.
- У випадку, якщо у поштової марки є множинні, вторинні або часткові предмети, кожен предмет повинен максимально поєднуватися з іншим.
- Поштова марка (або пам'ятний блок, до якого належить, якщо вона наклеєна на листівці) не повинна перевищувати чверть площі листівки.
- Якщо один і той же предмет поширений на кількох зчіпках марок, створюючи панораму, набір може з'явитися на одній листівці. Однак, якщо предмет ізольований на одній із зчіпок марок, то тільки та, на якій проілюстровано окреслену тему, повинна бути прикріплена до листівки.
- Використання відбитка ілюстрованої поштової передоплати, що наноситься торговими автоматами на оглядову сторону листівки, дозволено.
- Як правило, абстрактні або символічні предмети не підходять для Максимафілії та виключаються із її області.
- Щодо певного предмета, перевага надається: поштовій марці, випущеній у філателістичній програмі призначеного поштового оператора (поштове відомство), куди вона надходить як головний предмет, або вторинний предмет, що легко ідентифікується, потім персоніфікованій поштовій марці та в останню чергу марці авторизованого оператора (поштове відомство)
Переклад Ігоря Паньонка