Анонси випусків

- Анонс найближчих випусків

3. Пам'ятні та тематичні марки

1. Важко точно відповісти на це питання. Існують три гіпотези. Перша говорить, що найстарішим пам'ятним знаком поштової оплати була марка, що вийшла в 1871 р. в Перу з нагоди запуску в експлуатацію залізниці Ліма - Чаррільос-Кальяо. Така марка, на якій були зазначені ці назви і зображений паровоз, була дійсно випущена, однак противники цієї гіпотези вважають, що вона вийшла не з нагоди відкриття нової залізничної лінії, а для франкування поштових відправлень, що перевозяться по цій дорозі, а отже, її не можна розглядати як пам'ятну марку.
Згідно з другою гіпотезою першою пам'ятною маркою був знак поштової оплати, випущений в 1887 р. місцевою поштою Франкфурта-на-Майні з написом, що сповіщав про IX Всенімецький стрілецький турнір, який проходив в цей час у зазначеному місті.

Але і ця гіпотеза має переконаних противників, які вважають, що не слід приймати до уваги марки місцевих муніципальних поштових контор, а тільки офіційних державних відомств. Нарешті, третя гіпотеза свідчить, що першими пам'ятними знаками поштової оплати були три марки серії, випущені в 1888 р. у тодішній британській колонії Новий Південний Уельс (нині один з штатів Австралії) в честь сторіччя цієї колонії. Марки забезпечені ювілейним написом «One hundred years» (сто років). Отже, є три гіпотези. Якій з них вірити? Вирішувати яка правильна - Вам.. Зазначимо тільки, що британські філателістичні експерти брати Л. і М. Вільямси є прихильниками другої гіпотези, автори французького каталогу фірма «Івер і Тельє» - третьою.

2. Річницею, яку вперше відзначили одночасно поштові відомства декількох держав, було 400-річчя відкриття Америки Колумбом. З цієї нагоди США випустили серію з 16 марок, що представляє тепер велику цінність, Нікарагуа - серію з 10 марок, а Сальвадор - також серію з 10 марок, доповнену в 1893-1894 рр.. двома випусками по три марки в кожному. Четвертою державою, що відзначила подібним чином цю річницю, стала Венесуела, де була випущена одна марка. Рідкісний раніше звичай спільного випуску марок з однієї і тої ж нагоди декількома або навіть кількома десятками держав в даний час часто практикується.

3. Пам'ятні та тематичні марки 3. Пам'ятні та тематичні марки

3. У 1892 р. в Ліберії. Пошта Ліберії випустила тоді серію, на одній з марок якій був зображений африканський слон, а на іншій - бегемот. У 1896 р. ці тварини були знову відтворені на марках, але вже інших номіналах і кольорах. Першу марку в світі, яка зображує бегемота, навряд чи можна зарахувати до тематичних марок, але вона безперечно є одним з прототипів численної нині сім'ї тематичних марок, що зображують представників тваринного світу.

4. Національній виставці в Антверпені в 1894 р. На марках був зображений герб і вказано назву міста на фламандською і французькою мовами. Зважаючи на відсутність напису, присвяченій цій події, і скромному формату цих марок, деякі філателісти вважають першою пам'ятною поштової емісією Бельгії серію 1896 р., в якій в ознаменування чергової виставки в Брюсселі (1897 р.) на трьох марках поміщені відповідний текст, дата і алегоричний малюнок покровителя Брюсселя - св. Михайла, що б'ється з дияволом. Ці марки більшого формату.

5. Трьохсотліття виходу в світ «Дон Кіхота» Сервантеса. Правда, Іспанія, батьківщина великого письменника, випустила перші присвячені йому марки порівняно пізно (1905 р.), але зате серія була значною і привабливою. Вона складається з 10 марок великого формату, що зображують окремі епізоди з цього знаменитого твору: боротьбу з вітряними млинами, пригода з левами та інші. На марках немає спеціальних написів, зазначені тільки дати «1605-1905», але малюнки, що представляють лицаря сумного образу і його вірного зброєносця, не залишають жодних сумнівів щодо теми цієї серії.

6. Срібним весіллям імператора Муцухито та його дружини Хару в 1894 р. На двох марках, що вийшли з цієї нагоди, поміщені відповідні тексти на японською та англійською мовами, а також символ сонця, що сходить і дракони-покровителі.

7. Шістдесятиріччя правління англійської королеви Вікторії в 1897 р. Серія складається з 16 марок з номіналом від 0,5 цента до 5 канадських доларів і зображує портрет королеви під час коронації і 60 років по тому з відповідними датами: 1837 і 1897. Ця серія в даний час надзвичайно рідкісною і дорогою, однак не можна не відзначити, що зіставлення двох зображень жінки з інтервалом в 60 років не є тактовним вчинком.

8. П'ятсотліття (1894 р.) з дня народження принца Генріха Мореплавця, заслуженого ініціатора і організатора багатьох дослідницьких морських експедицій. Серія, що складається з 13 марок, зображує в трьох різних малюнках діяльність цього португальського принца. Рік по тому в Португалії була випущена ще більш велика серія, що складається з 15 марок і приурочена до 700-річчя від дня народження св. Антонія з Лісабона.

9. П'ятдесятиріччю висадки в Сицилії (1860 р.) борця за незалежність і об'єднання Італії Джузеппе Гарібальді. Саме в Сицилії він почав кампанію, яка увінчалася в 1861 р. об'єднанням Італії. На двох марках зображений портрет Гарібальді і вказані дати: «1860-1910».

10. Перша траурна марка вийшла в США в 1923 р., через кілька тижнів після смерті президента Уоррена Дж. Гардінга. На цій марці чорного кольору показані портрет покійного президента, зазначені його прізвище та роки народження і смерті: «1865-1923». Перша серія траурних марок в СРСР була видана через кілька днів після смерті В. І. Леніна, в кінці січня 1924 р. Серія складається з чотирьох марок різного номіналу з портретом В. І. Леніна в чорно-червоній рамці.