5. «Повітряний диліжанс»
1. Перші марки авіапошти були віддруковані і надійшли в обіг в Італії в травні 1917 р. На звичайних марках нагальної пошти було надпечатано: текст «Esperimento Posta Aerea» (пробна авіапошта), дата, а нижче траса «Torino-Roma, Roma-Torino», тому що саме на цій трасі проводилися пробні польоти поштових літаків. У червні того ж року в Італії була зроблена наступна спроба з використанням гідроплана для перевезення пошти на трасі Неаполь-Палермо і назад. З цієї нагоди була випущена чергова авіаційна марка, яка також стала передруком на марці нагальної пошти. Перші спеціальні авіаційні марки вийшли в США в травні 1918 р. у зв'язку з відкриттям авіалінії Вашингтон - Нью-Йорк - Філадельфія. Це були марки з номіналом 6; 16 і 24 цента із зображенням літака.
2. У зв'язку з отриманням Аляскою статусу 49-го штату США в 1959 р. З цієї нагоди випущена пам'ятна марка авіапошти, на якій на тлі гірського пейзажу були відтворені схематична карта нового штату, а також сузір'я Малої Ведмедиці і Полярна зірка, що символізують Далекий Північ. Можна помітити, що Полярна зірка на цій поштовій мініатюрі розташована занадто близько до зірок Малої Ведмедиці, однак цю похибку художник дозволив собі, мабуть, через малий формат марки.
3. Це питання трохи каверзне: англійська пошта не видала досі жодної марки авіапошти. Як свідчить цей факт, для використання літаків в поштових цілях, зовсім не обов'язково випускати спеціальні авіаційні марки. Відомо, що, незважаючи на відсутність таких марок, Великобританія володіє досить великою мережею пасажирських і поштових авіаліній. Точно так само йде справа і в Швеції, де з 1930 р. не було випущено жодної марки авіапошти, хоча значну частину поштових відправлень перевозять літаки. У той же час така маленька і бідна країна, як Нікарагуа, видала до 1968 р. 634 авіаційні марки. Адже додавання слова «Аєге» (авіа) на марці майже нічого не коштує, а колекціонери, можливо, цим спокусяться ...
4. Гана. У 1962 р. ця держава випустила дві авіаційні марки, що представляють план міста і порту Тема поблизу столиці цієї країни Аккри. Тема, єдиний сучасний порт в Гані, був побудований на порожньому місці після досягнення цією країною незалежності, причому як в проектуванні порту, так і його будівництві велику допомогу надали польські фахівці. Чималу частину персоналу місцевого портового управління також складають випускники польських навчальних закладів: морських, технічних і економічних.
5. В Іспанії. З деяких пір пошта цієї країни випускає серії марок, на яких представлені видатні іспанці. Третя по черзі серія таких марок вийшла в 1966 р., причому на марці з номіналом 25 песет, призначеної для авіапошти, зображений Луцій Анней Сенека, римський політичний діяч, письменник і філософ I століття нашої ери. Сенека дійсно походив з Іберії, римської провінції, яка займала територію сучасної Іспанії, чого виявилося достатньо, щоб вважати древнього філософа іспанцем.
6. У 1931 р. під час Міжнародного полярного року. В СРСР вийшла тоді серія марок авіапошти, що зображали німецький цепелін, радянський криголамний пароплав «Малигін» і символічного білого ведмедя ". На марках цієї серії був французький текст «URSS - Pole du Nord» (СРСР - Північний полюс). Вони були випущені в ознаменування міжнародної полярної експедиції в Арктиці за участю німецького цепеліна під командуванням відомого вченого Гуго Еккенера2 і радянських літаків і криголамів. Спільні дослідження, особливо в районі Землі Франца Йосифа, сприяли кращому вивченню Арктики і існуючих там метеорологічних і гідрографічних умов.
7. На авіаційних марках Колумбії, що виходили в 1921 -1928 рр.., Стояло скорочення «SCADTA», що означало Sociedad Colombo Alemana de Transportes Aereos (Колумбійсько-німецьке товариство повітряного транспорту). У Колумбії порівняно швидко зрозуміли, що в умовах великих відстаней і відсутності залізних і шосейних доріг повітряний транспорт здатний зіграти значну роль. Тому приступили до створення мережі аеродромів і авіаційних ліній з широким використанням німецьких фахівців, головним чином колишніх військових льотчиків часів першої світової війни.
8. У 1958 р. у Польщі вийшла серія марок авіапошти, що представляли літак над різними об'єктами. На одній з марок цієї серії з номіналом 30 злотих зображений літак над греблею в Поромбке на річці Соле.
9. У Румунії в одному тільки 1963 р. було видано сім різних серій марок авіапошти. Одна з цих серій зображує різні засоби транспорту, а на одній з марок (з номіналом 75 лазні) зображений тролейбус.
10. Президент США і територія СРСР на одній марці - звучить дещо незвично, але історія другої світової війни все пояснює. У 1947 р. пошта Угорщини видала серію з восьми марок, у тому числі чотирьох авіаційних в пам'ять про президента Франкліна Делано Рузвельта (1862-1945 рр..), Що зіграв значну роль у перемозі союзників над гітлерівською Німеччиною. На одній з цих марок з номіналом 50 + 50 філлерів відображено участь Рузвельта в Ялтинської конференції 1945 р. Ось чому портрет президента і карта Криму виявилися поруч на одній марці.