8. Хтось помилився ...
1. Мабуть, найбільш відомими серед філателістів славляться випущені в 1847 р. марки острова Маврикій з друкарською помилкою. Це були перші поштові марки цього острова, тодішньої англійської колонії. Їх планувалося випустити перед урочистим прийомом у губернатора для франкування запрошень. Виготовлення кліше було доручено місцевому ювеліру і граверу Джозефу Барнарду, французу за походженням. Замість напису «Post paid» (поштовий збір стягнуто) він вигравіював «Post Office» (поштове відділення). Помилку на віддрукованих марках помітили надто пізно, її не вдалося вже виправити, і значна частина тиражу, що складав всього 500 штук, була використана. Однак прославилася ця помилка вже значно пізніше: до сих пір вдалося відшукати лише 28 примірників «Маврикія» (марка з номіналом 1 пенні - помаранчева, а 2 пенси - синя). Це і є так званий «Блакитний Маврикій». Славі цих марок відповідає і їх ціна: в 1963 р. конверт з двома марками був проданий за 78 400 доларів.
2. У сімдесятих роках минулого століття в Швеції були в обігу марки з цифровим і словесним позначенням номіналу. Марки ці друкувалися в два різних періоду, але їх малюнок залишався незмінним. Перше видання з'явилося в 1872-1877 рр.., а друге - в 1877-1889 рр.. Ця остання емісія друкувалася за старими кліше. Проте в кліше листа марок номіналом в 20 ері малюнок однієї марки був пошкоджений, внаслідок чого фрагмент кліше цієї марки вилучили з друкованої форми і замінили кліше марки по 30 ері, а цифру «30» в його центрі замінили цифрою «20». Однак при цьому забули, що номінал позначений також словами, в результаті чого в обіг надійшли марки з цифровим позначенням - 20 і словесним - «fretio» (тридцять). Важко сьогодні сказати, чи становить вартість такої марки 20 або 30 ері, якщо ціна одного примірника досягає 5000 доларів.
3. У 1932 р. Філіппіни, колишні тоді ще володінням США, випустили серію з семи марок із зображенням мальовничих пейзажів. Ретельно віддруковані марки, що відрізнялися великим форматом і яскравими фарбами, розійшлися дуже швидко. Однак колекціонери в США виявили, що марка з номіналом 18 центів, на якій повинен був бути представлений водоспад Пагсаньян на Філіппінах, насправді зображує відомі з багатьох листівок і рекламних проспектів водоспади Вернал-Фоллс в Іосемітскому національному парку в США. Виною тому - помилка художника і поганий контроль.
4. У 1936 р. відзначалося сторіччя від дня народження Миколи Олександровича Добролюбова, російського критика та публіциста, відомого своїми революційно-демократичними поглядами. Пошта СРСР випустила з цієї нагоди марку, де під портретом Добролюбова перебував текст: «А. Н. Добролюбов 1836-1936 ». Художник переплутав ініціали і замість «Н. А. »написав« А. Н. ».
5. У 1947 р., коли відзначалося 150-річчя з дня заснування міста Ньюкасл в штаті Новий Південний Уельс, пошта Австралії видала серію з трьох марок. На марці з номіналом 2 1/2 цента мав бути зображений лейтенант Джон Шортленд, мандрівник і дослідник, що відкрив річку, поблизу гирла якої було засновано місто Ньюкасл; так говорилося в тексті на марці. Однак, як було встановлено невдовзі після виходу цієї марки, зображене на ній особа є насправді ... батьком Шортленда.
6. Сторіччя з дня смерті композитора Роберта Шумана зазначалося в 1956 р. З цієї нагоди пошта НДР випустила дві марки з однаковим малюнком, що зображували композитора на тлі факсиміле нот. Однак музиканти-філателісти відразу ж виявили, що на нотах записана в дійсності музика ... Франца Шуберта до вірша Гете «Wanderers Nachtlied» (Нічна пісня мандрівника). Через тиждень марки були вилучені з обігу, і близько трьох місяців по тому вийшло нове видання, де фоном для портрета Шумана служать уже ноти його власної музики. Видаваний в НДР філателістичний каталог «Липсия» оцінює марки першого випуску майже втричі дорожче виправлених.
7. У 1959 р. відбулося урочисте відкриття судноплавного шляху на річці Святого Лаврентія, в честь чого в Канаді була випущена двоколірна марка, виконана гравіюванням по сталі, з текстом, надрукованим червоною фарбою і синім малюнком. Для цього кожен лист доводилося друкувати в два прогони, в результаті чого листи могли потрапити в друкарську машину, наносять другу фарбу, в перевернутому вигляді. І дійсно, через недогляд контролера один лист був видрукуваний саме в такому вигляді і надійшов у продаж. Продані екземпляри «перевернутого Св. Лаврентія» були скуплені за великою ціною заможними колекціонерами. Друк в два прогони створює можливість появи подібних «перевертнів»; найдорожчими марками з такого роду дефектом вважаються 24-центові знаки оплати авіапошти, що вийшли в США в 1919 р.
8. Після катастрофи літака, в якій загинув Генеральний секретар ООН Даг Хаммаршельд, в США випустили в 1962 р. пам'ятну марку з його портретом і малюнком будівлі ООН. Марка була видрукувана в коричневому і чорному кольорах на яскраво-жовтому фоні. Помилково в продаж надійшли чотири листи (200 марок), на яких жовтий фон виявився перевернутим. Якомусь ювелірові з Джерсі-сіті вдалося навіть придбати цілий лист таких дефектних марок. Коли преса підняла кампанію проти спекуляції, пошта США, прагнучи запобігти її, додрукували кілька мільйонів екземплярів цієї марки з перевернутим жовтим фоном. Обманувшись в своїх надіях ювелір пред'явив судовий позов поштовому відомству, але йому вдалося домогтися лише офіційної позначки на його листі про те, що він належить до першої емісії.
9. На марці ПНР випуску 1963 допущена дрібна, але цікава помилка. На відзначення Дня поштової марки вийшла красива поштова мініатюра з репродукцією картини Владислава Чахурского «Любовний лист». У лівому верхньому кутку малюнка зображені старовинні годинники з циферблатом з римськими цифрами. Легко помітити, що на циферблаті двічі повторюється цифра XII, а цифри XI немає зовсім. Однак чіткі очі філателіста відразу ж все помічають ...
10. Монако випустило в 1964 р. серію марок в ознаменування Олімпійських ігор в Токіо. На марках з п'ятьма традиційними олімпійськими кільцями зображені стрибок у висоту, дзюдо, підняття важких речей, тобто види спорту, що входили в програму Ігор, а також стрільба з лука, яка не включалася ні в програму Олімпійських ігор в Токіо, ні попередніх Ігор. Втім, не всі вважають таке ставлення до олімпійських серіям помилкою, особливо якщо врахувати, що похибки цього роду допускаються дуже часто: наприклад, пошта Болгарії в олімпійській серії, виданої в 1960 р., випустила марку із зображенням гри в ручний м'яч, хоча цей вид спорту не був представлений в програмі Олімпійських ігор в Римі.