Анонси випусків

- Анонс найближчих випусків

Батько української професійної критики

Філателісти Калуша присвятили 135-ій річниці від дня народження Миколи Євшана художній немаркований конверт (дизайн Олександра Власюка).

Мико́ла Йо́сипович Євша́н (справжнє прізвище — Федюшка) народився 19 травня 1889 р. в містечку Войнилів Калуського повіту. Закінчивши в 1908 р. Станіславівську гімназію, вступив до Львівського університету на філософський факультет, де студіював германістику та україністику. Професор М. Грушевський звернув увагу на нього та подбав про його працевлаштування. Так Микола Федюшка став працівником бібліотеки НТШ, потім адміністратором Академічного Дому, урядником «Видавничої Спілки», секретарем НТШ та на деякий час особистим секретарем М. Грушевського. Завершувати вищу освіту довелося у Віденському університеті, бо 1910 р. він взяв участь у боротьбі за український університет у Львові, через що був виключений. Він публікувався в журналах «Бджола», «Будучність», «Літературно-науковий вісник», став провідним автором журналу «Українська хата». 1910 р. відвідав Київ, де познайомився з Л.Українкою, М.Коцюбинським, Г.Барвінок та М.Сріблянським. Під час Першої світової війни працював в українських виданнях Відня, а потім добровільно подався до австрійського війська. Воював на російському, румунському та італійському фронтах. У бою над р.Ізонцо був тяжко поранений. У перші дні виникнення ЗУНР поручик Федюшка-Євшан одразу ж став її оборонцем. У рідному Войнилові він був призначений комендантом військової міліції округи. Незабаром президія Державного Секретаріату ЗУНР покликала Євшана до участі в урядовому часописі «Республіка». Далі Федюшка служив в УГА, працюючи головою архіву Начальної Команди, перейшов з нею за Збруч. 31 жовтня 1919 р. він виголосив на святі Галицької Армії у Вінниці свою відому промову «Великі роковини України». Це була вершина його творчості, популярності й останнє слово. 23 листопада 1919 р. Микола Євшан помер від епідемічного висипного тифу у Вінниці (тоді тиф скосив майже 10 тисяч вояків УГА). Був похований на горі за казармами у Вінниці.

Батько української професійної критики

Завдяки сприянню Голови Вінницького обласного відділення АсФУ п. Андрію Гродецькому погашення ХНМК було здійснено одночасно у Вінниці.

Батько української професійної критики