Гортаючи олімпійські сторінки. І сторінка
Завдяки Юлію Цезарю, одному з наймудріших правителів давнини, який в 45 році до н.е. провів календарну реформу, Європа отримала високосний рік. Отже, 2016 рік саме такий. А ще ці роки називають олімпійськими.
Ідея відродження античних змагань належить засновнику німецької гімнастики Гутсу-Мутсу, який першим закликав суспільство поновити грецькі Олімпіади. Проте, справжньою «ранковою зорею» для сучасних ігор стала доповідь під назвою «Олімпія» іншого німця Еріста Курциуса в Берліні 10 січня 1852 року.
В 1889 році барон П’єр де Кубертен отримав від французького уряду завдання зайнятися вивченням питань загального фізичного виховання. З метою оздоровлення та згуртування інтернаціонально налагодженої молоді не тільки на Батьківщині, а й в цілому світі, П’єр де Кубертен вирішив поновити стародавні змагання.
Перші олімпійські ігри сучасності відбулись в 1896 році в Афінах і в подальшому проводились що чотири роки, за винятком тих, що припали на часи першої та другої світових війн. З 1924 року стали проводитись ще й зимові ігри. Спочатку вони проводились у ті ж високосні роки, що й літні, але їх популярність зростала з кожним роком, тому МОК вирішив розвезти терміни літніх та зимових змагань. Отже, ХІІ ігри в Ліллехаммері відбулись в 1994 році.
Саме в цьому маленькому норвезькому містечку з населенням лише 20 тисяч мешканців відбувся дебют збірної України. Наша країна вперше у своїй олімпійській історії виступила окремою командою під власним прапором. До складу збірної входило 37 спортсменів, які змагались у 10 видах спорту. Ці Ігри подарували Україні і першу золоту нагороду. Тендітна Оксана Баюл блискуче перемогла у фігурному катанні. На честь цієї перемоги Укрпошта випустила поштовий блок із зображеннями переможниці а також бронзової медалістки в біатлоні – Валентини Цербе.
Минуло два роки. Свій 100-річний ювілей сучасні олімпійські ігри відзначали в американській Атланті. Вперше Україна виступила на літній Олімпіаді самостійною командою під жовто-блакитним прапором. За океан відправилось 233 спортсмена. Першим прапороносцем був знаменитий стрибун з жердиною Сергій Бубка. Українці вибороли 9 золотих, 2 срібні та 12 бронзових медалей.
Хто не мріє потрапити на Олімпіаду? Бодай хоча б глядачем! В 1996 році спромігся на це і я, що правда, віртуально. Ось, як усе відбулось.
В день відкриття ігор в Атланті, 19 липня 1996 року, коли на центральному стадіоні під звуки пісні «Сила мрії», спеціально написаної до цієї події, запалав олімпійський вогонь, а точніше напередодні, адже різниця в часі між Києвом та столицею штату Джорджія сім годин, українська пошта випустила серію марок і філателістичний блок, що були присвячені ХХУІ Олімпіаді.
Скориставшись адресою олімпійського селища в Атланті, де проживали учасники (10310 спортсменів з 197 країн світу), я відправив лист на своє ім’я з наклеєним блоком. Минуло два місяця і лист повернувся, не знайшовши адресата. Завдяки відповідальному ставленню до своїх обов’язків поштових службовців, конверт здійснив майже кругосвітню мандрівку, здолавши відстань за маршрутом Київ – Атланта – Львів завдовжки 17 тисяч кілометрів.
Так я побував на олімпійських іграх 1996 року, віртуально, а в моїй колекції з’явився унікальний експонат.
Прухницький Василь Львів.