Анонси випусків

- Анонс найближчих випусків

17 січня 2023 року калуські філателісти вшанували пам'ять Івана-Теодозія Куровця

Іван - Теодозій Куровець народився 17 січня 1863 року в с. Батятичах на Львівщині у родині греко-католицького священика. Початкову освіту здобув у рідному селі. Середню освіту – у Львівській Академічній гімназії. З 1882 по 1887 роки навчався у Медичній Академії у Відні. Навчаючись в австрійській столиці, долучився до громадської праці в студентському товаристві «Січ», головою якого став у листопаді 1883 році (1883—1885 рр.).

Після закінчення Медичної Академії 2 роки стажувався у Відні, після чого почав лікарську практику в місті Калуші. З 1889 року працював лікарем у Калуші, де здобув авторитет як першокласний фахівець, тут понад чверть століття мав лікарську практику. У Калуші розгорнув активну політичну, просвітницьку та політичну діяльність. Його дім по вул. Санітарній був завжди відкритий як для калушан, так і для селян Калуського повіту. Виступив одним із фундаторів Народного дому та греко-католицької церкви святого Архистратига Михаїла, фінансово підтримав будівництво церкви (1904—1911 рр.), а пізніше залишався почесним членом церковного комітету. У Калуші став одним із засновників місцевої філії «Хлопського Банку». Як член Української національно-демократичної партії (УНДП) відвідав кожне село Калущини. Був видавцем двотижневика «Калуський листок». Двічі обирався депутатом Галицького сейму (1908 і 1913 рр.) від Калуського повіту.

Під час першої світової війни І. Куровець перебував у Калуші під московською окупацією. 9 листопада 1918 року став державним секретарем (міністром) охорони здоров'я Державного секретаріату. На початку воєнних дій з поляками д-р Іван Куровець створив санітарну службу УГА та зорганізував санітарний відділ при Міністерстві внутрішніх справ ЗУНР. Він взяв під контроль усі шпиталі та лікувальні заклади в Галичині. Під кінець 1919 року під його головуванням створено Державну Раду здоров'я, Червоний Хрест, кілька шпиталів для епідемічних хворих, санітарні і дезінфекційні колони. Від лютого 1918 р. усі свої сили віддавав «Народній лічниці» у Львові — українській медичній установі для населення краю, що функціонувала на засадах добровільності. Він працював не лише у внутрішньому відділі, й приймав хворих з отоларингологічними та очними хворобами. Крім того, він виконував обов'язки касира, а з 1923 р. — і голови Товариства «Народна лічниця».

У 1926 р. з підтримкою митрополита А. Шептицького товариство набуває у власність велику земельну ділянку для побудови лікарні. За час директорства д-ра Куровця в амбулаторії почали безоплатно працювати відомі лікарі, співробітники львівських та краківських клінік М. Панчишин, М. Дзерович, О. Подолинський, О. Пелех, Т. Туна-Надрагова, Є. Дурделло, О. Філяс, Я. Рудницька-Криштальська, Т. Бурачинський та інші. Так, кількість хворих у 1930 р., які зверталися по допомогу до амбулаторії «Народної лічниці» сягнула 25278 осіб, а кількість операцій - 432. Уже хворий, він приходив у амбулаторію, і цілком виснажений повертався додому. 9 травня 1931 року, страшенно знесилений, прийшов у лічницю на збори і виголосив звітну доповідь. Помер 13 травня 1931 року.

В Калуші його іменем названа вулиця поблизу центральної районної лікарні, встановлена меморіальна таблиця роботи І. Семака на фасаді колишнього Народного дому (нині — районний будинок культури), ним фундованого. У 2001 р. Калуська районна рада і райдержадміністрація заснували премію імені Івана Куровця, яку присуджують медичним працівникам району — «лікарям-фармацевтам, фітотерапевтам, що не тільки виявляють високий рівень професійності, але й відзначаються високо загальною культурою, моральними якостями та активною громадською роботою». 6 грудня 2022 р. рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради колишню вулицю Сергія Боткіна перейменували на пошану Івана -Теодозія Куровця.

160-й річниці від дня народження Івана-Теодозія Куровця присвячено художній немаркований конверт (дизайн – Олександра Власюка):

17 січня 2023 року калуські філателісти вшанували пам'ять Івана-Теодозія Куровця

Анатолій Мицак