Мундіаль на поштових марках
Футбол і філателія. Багато спільного мають ці захоплення. По-перше, починаються з однакової літери, по-друге, як футбол серед спортивних вболівальників, так і філателія серед колекціонерів, за популярністю та кількістю прихильників мають величезну перевагу перед іншими видами хобі. Нарешті футбольна тема на марках найпоширеніша, а зображення на поштових мініатюрах спортивних подій, чемпіонів, кубків та голів, як найкраще збереже їх для нащадків та і свідки подій, дивлячись на них час від часу з приємністю згадають запеклі футбольні баталії.
Чому все це пригадалось зараз? Знов населення всієї планети живе футбольними пристрастями. Тисячі щасливчиків, що спромоглись потрапити на чемпіонат світу в Бразилію, штурмують стадіони. А мільйони, сотні мільйонів футбольних фанатів і навіть людей байдужих до «копаного м’яча» просиджують біля телевізорів вечори і ночі. Радіють, співчувають, сперечаються, нервують, вболіваючи за улюблені команди, що зійшлись у непримиримому змаганні за черговий титул.
В цьому році фінальний турнір відбувається у Південній Америці і кожного дня дарує гурманам футбольної кухні вишукано гострі страви. Футболісти грають, фанати вболівають а філателісти очікують нові марки і коли ті з’являються, радіють, як діти.
Пропоную здійснити невеличку подорож в філателістичну країну, де замість лісів та луків, блоки і марки, а замість річок та озер – конверти та штемпелі, присвячені футболу, а саме чемпіонатам світу.
Цікаво, що перший філателістичний штемпель випередив сам чемпіонат аж на шість років. Річ в тому, що на Олімпіаді 1924 в Парижі чемпіонами з футболу стали гравці з Уругваю. Пошта цієї країни присвятила події серію з трьох марок з зображенням крилатої богині перемоги Ніки, а також в Монтевідео було примінено спеціальний штемпель з написом «Уругвай чемпіон світу з футболу».
Лише в 1930 році відбувся перший офіційний чемпіонат ФІФА. Пройшов він все в тому ж Уругваї, команда якого, до речі, і стала переможцем. То ж спеціальний штемпель пошти країни господарки став першим і єдиним філвипуском, що започаткував нову і таку привабливу філателістичну тему.
Вже через чотири роки, під час проведення другого чемпіонату світу, були випущені і перші марки. Турнір відбувався в Італії, яка випустила серію з дев’яти марок, що мали шалений успіх та попит. Крім основної вийшла ідентична серія в інших кольорах з надруком «Егейські острови», а також серія з дванадцяти марок «Колонії Італії». Ці марки рахуються одними з найжаданішими для колекціонерів, вони рідкісні і дорогі. Справжні раритети.
Третій чемпіонат світу проходив у Франції. Чемпіоном, як і на попередньому турнірі, стала команда Італії, а французька пошта випустила марку, яка досить рідко зустрічається на поштових відправленнях.
Наступний чемпіонат в зв’язку з І світовою війною відбувся лише через дванадцять років. Саме починаючи з цього турніру, переможець отримував перехідний трофей кубок Жуля Ріме, золоту статуетку богині Ніки, зображення якої можна було побачити на марках багатьох країн. Закінчилась ера випуску марок винятково країнами господарками Мундіалів. В 1956 році вперше право на участь у фіналі виборола збірна СРСР. Команда приїхала до Стокгольму, а світ побачив перші радянські марки на цю тему.
Саме на цьому чемпіонаті світ побачив майбутнього короля з футболу – Пеле, а в 1962 році зійшла зірка славетного воротаря Льва Яшина. Це він зображений на марці з серії, що вийшла в цьому ж році.
З кожним роком зростає кількість марок, присвячених футбольним чемпіонатам. Випусків так багато, що деякі філателісти починають звужувати тематичні рамки. Проте, інтерес до футбольної філателії продовжує зростати і набирати популярність.
Тривають ігри ювілейного двадцятого Мундіалю і вже нові марки, присвячені цій події, з’являться в колекціях філателістів. Не пропустіть новинки , свято триває!
Василь Прухницький, член УСЖ, Львів