Шахи з присмаком кави і не тільки
25 листопада 1894 року, 120 років тому, було засновано Львівський Шаховий клуб (ЛШК), який організували у приміщенні кав’ярні «Гранд-Отелю», де й пройшов перший офіційний турнір. Не дивно, що місцем народження ЛШК, стала саме кав’ярня. Задовго до того, як шахи стали спортом, місцем, де зустрічались аматори цієї старовинної гри, найчастіше ставали саме кав’ярні, де можна було розіграти цікаву партію, смакуючи свіжо зварену духмяну каву.
Львів здавна славився по всій Європі своїми шаховими кав’ярнями, які можна було вважати своєрідними культурними інститутами, де влаштовували гарячі дискусії та баталії представники шахової богеми. Отже, враховуючи, що у столиці Галичини закладів, де можна було замовити філіжанку кави, було пре достатньо, то ж і шахове життя вирувало здавна. Ще у 60-ті роки ХІХ ст. шаховим централом вважалось кафе Мюллєра, а в 70-ті – «Віденська кава», де для цієї гри навіть було відведене окреме приміщення. Пізніше, восени 1913 ЛШК перебрався до кав’ярні «Центральна». Після І світової війни клуб відновив свою діяльність у кав’ярні «Dе lа Раіx», що містилась на площі Міцкевича,7. Саме у цій будівлі була знаменита цукерня та фабрика солодощів, а на другому поверсі – ресторан «Авеню». Окрім шахістів кнайпу полюбляли поети та художники. У радянський час ресторан отримав назву «Москва», з 1993 року – «Люкс», а тепер всі знають його, як «Спліт».
Подивитися на партії майстрів збиралось значне товариство, яке залишало за вечір в касі добрі гроші. Власники кав’ярень були задоволені.
До Львова часто приїжджали знані шахісти, що сприяло подальшій популяризації древньої гри. В 1928 році Львів відвідав чемпіон світу Олександр Альохін.
Найвідомішими збіговиськами шахістів 30-их років були «Рітц» на Січових стрільців,12 (пізніше ресторан «Фестивальний», а зараз «Пузата Хата») та «Рома» на проспекті Шевченка,25 (нині кав’ярня «Академічна»). Тут починали свій спортивний шлях всесвітньо відомі львівські шахісти Генрик Фрідман, Євген Чучман, Ісаак Шехтель, Мирослав Турянський, Левко Туркевич, Степан Попель. З кінця 1939 року кавові шахи занепали, а після війни і зовсім перестали існувати.
Довгий час львівські шахісти збирались на площі Ринок,10, а в 1983 році перебрались на вул. О.Фредра,1 до філії Будинку офіцерів (в минулому казино). Серед вихованців ЛШК майже 40 гросмейстерів, серед яких відомі в усьому світі: В.Іванчук, О.Білявський, А.Михальчишин, О.Романишин, М.Літинська, сестри Музичук…
12 листопада найсильнішому та найталановитішому львівському шахісту 50-60-их років Леоніду Штейну могло виповнитись 80 років. Перший гросмейстер ЛШК (1962), вихованець легендарного тренера Віктора Карта був 3-разовим чемпіоном СРСР (1963-1965-1966), переможцем Всесвітніх олімпіад (1964-1966), командних чемпіонатів Європи (1965-1970) багатьох найпрестижніших міжнародних турнірів (1962-1971).
Він народився у 1934 році у Кам’янець-Подільському, а пішов х життя зовсім молодим в 1973 році у розцвіті творчих сил.
Багаторічний чемпіон світу Гаррі Каспаров назвав Леоніда Захаровича своїм великим попередником, адже саме Леонід Штейн блискуче переміг на двох історичних супертурнірах у 1967 та 1971 рр. за участю всіх тодішніх чемпіонів та екс-чемпіонів світу.
До знаменних ювілеїв випущені пам’ятні філателістичні матеріали:
До 80-річчя з дня народження Леоніда Штейна.
120-річчю ЛШК присвячується.
Василій Прухницький (історичні довідки люб’язно надані львівським журналістом Іваном Яремко)